Kiedy gotowy Windows 7?

| Technologia
Microsoft

Jeśli bliżej przyjrzymy się działaniom Microsoftu związanym z Windows 7, odczujemy pewien zgrzyt informacyjny. Oficjalnie pełna edycja Windows 7 ma pojawić się pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku, ale czy na pewno?

Koncern z Redmond mówi, że Windows 7 Beta 1 nie będzie znacząco różnił się od ostatecznej wersji systemu. Ponadto, jak dotąd, Beta 1 jest chwalona i nikt nie poinformował o wykryciu jakichkolwiek poważnych niedociągnięć. Jeśli zatem nie wydarzy się nic niespodziewanego, możemy stwierdzić, że mamy do czynienia praktycznie z gotowym systemem.

Jak pamiętamy, Windows 7 Beta 1 będzie działał do 1 lipca 2009 roku. Co później? Na stronie Microsoftu czytamy: Aby używać komputera, należy przygotować się na ponowne zainstalowanie poprzednio używanej wersji Windows lub kolejnej edycji Windows 7. Tyle witryna skierowana wszystkich. Jednak na microsoftowej witrynie TechNet, przeznaczonej dla płacących subskrybentów (ci mają dostęp do kolejnych wydań oprogramowania wcześniej, niż inni internauci), zdanie brzmi: Gdy ważność bety wygaśnie 1 sierpnia 2009 roku, należy ponownie zainstalować dostępną wersję Windows. Można więc wnioskować, że przed sierpniem pojawi się możliwość zainstalowania nowszej wersji Windows 7. Jeśli zaś Beta 1 jest tak dobra, jak się wydaje, to czy jest sens publikować kolejne bety, a później wersje RC (release candidate), a w końcu RTM (ready to manufacture)?

Ponadto, jak można przeczytać na blogu pracownika Microsoftu, Jamesa O'Neilla, program aktualizacji komputerów z XP do Visty rozpoczęto na dwa tygodnie przed ukazaniem się edycji RTM systemu Windows Vista. Tymczasem Windows 7 Upgrade Program wystartuje prawdopodobnie 1 lipca.

O'Neill uważa, że nowy OS trafi do użytkowników dopiero na początku przyszłego roku. To wystarczająco dużo czasu, by zaprezentować dwie wersje beta i 3 RC. Tym bardziej, że nie od dzisiaj Microsoft twierdzi, iż pomiędzy kolejnymi premierami powinno upłynąć co najmniej 3 lata. Jednak pracownik Microsoftu zapomina, że wersja RTM Visty była gotowa na początku listopada, a użytkownicy licencji zbiorowych mogli ją otrzymać już 30 listopada 2006 roku.

Jeśli zatem 1 sierpnia rozpocznie się Windows 7 Upgrade Program i w tym samym czasie użytkownicy TechNetu (a być może wszyscy internauci), będą mogli pobrać kolejną edycję Windows 7, to gotowy system może ukazać się wkrótce po wakacjach.

Windows 7 Microsoft system operacyjny