Windows 7 - wielki sukces Microsoftu?

| Technologia
Microsoft

Na witrynach Microsoftu ponownie, i znowu najwyraźniej przez pomyłkę, ukazała się informacja o dacie premiery Windows 7 RC. Wszystko wskazuje na to, że wersja Release Candidate systemu Windows 7 zostanie udostępniona 5 maja. Będą ją mogli pobrać subskrybencie TechNetu i MSDN.

Na razie nie wiadomo, kiedy koncern udostępni ją wszystkim. Nieznana jest też data premiery gotowego systemu, chociaż najczęściej mówi się o październiku.

Jednocześnie Ed Bott, znany dziennikarz serwisu ZDNet opublikował wpis, w którym informuje o przeprowadzeniu dokładnej analizy raportu firmy Dimensional Research. Bott zauważa, że powszechny odbiór wyników badań był błędny. Część mediów stwierdziła na jego podstawie, iż Windows 7 będzie miał, przynajmniej początkowo, takie same kłopoty z przebiciem się na rynku, jak Windows Vista.

Z opinią taką Bott się nie zgadza. Jego zdaniem raport jasno wykazuje, żę Windows 7 może być najbardziej udaną premierą systemu operacyjnego w historii Microsoftu. Posługując się badaniami Dimensional Research Bott stwierdza, że 7 z łatwością pobije Windowsa XP. W ciągu 6 miesięcy po premierze do Windows XP należało około 5% rynku. Tymczasem do Windows 7 może należeć około 18%. Na pokonanie bariery 30% rynkowych udziałów system XP czekał przez około 33 miesiące. "Siódemce" może się to udać w ciągu 10 miesięcy. Zdaniem Botta po 42 miesiącach od premiery do Windows 7 będzie należało ponad 90% rynku. W takim samym czasie XP zdobył mniej niż 40%. Jeśli informacje zawarte w raporcie Dimensional Research się sprawdzą, Windows 7 czeka oszałamiający sukces.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, że do podobnych wniosków dochodzi Pacific Crest Securities, bank inwestycyjny specjalizujący się w nowoczesnych technologiach. Jego przedstawiciele o plany dotyczące Windows 7 zapytali menadżerów IT z 80 firm zatrudniających ponad 1000 osób każda. Z badań wynika, że 50% takich przedsiębiorstw planuje zainstalowanie nowego OS-u najszybciej, jak to tylko możliwe. Kolejne 46% planuje przejście na Windows 7 przed końcem 2009 roku. Ponadto 55% z pytanych ma zamiar przejść na Windows 7 na już używanym sprzęcie, a nie tylko na nowych, stopniowo pojawiających się komputerach. Aż 96% badanych stwierdziło, że podoba im się Windows 7. Złą opinię o nim wyraziło tylko 4%. Jeszcze w styczniu źle o nowym OS-ie mówiło 12% respondentów.

Windows 7 RC Release Candidate Microsoft Windows XP