Windows Blue już w przyszłym roku?

| Technologia
Microsoft

Microsoft nie tylko pracuje już nad następcą Windows 8, ale być może przygotowuje się do radykalnej zmiany swojego modelu publikacji kolejnych wersji systemu operacyjnego. W mediach pojawia się coraz więcej informacji dotyczących projektu o nazwie "Blue", o którym po raz pierwszy usłyszeliśmy w sierpniu bieżącego roku.

Microsoft jest obecnie być może jedynym twórcą systemu operacyjnego, który raz na kilka lat przygotowuje duże premiery kolejnych wersji OS-u. Inni producenci pomiędzy premierami kolejnych wersji udostępniają wersje przejściowe. Niewykluczone, że Blue ma być właśnie taką wersją przejściową.

Medialne doniesienia mówią, że Blue ma zadebiutować już w połowie przyszłego roku. I może być pierwszą z wydawanych od tej pory regularnie w 12-miesięcznych odstepach wersją przejściową Windows. Oczywiście można tutaj pomyśleć o analogii do Service Packów. Jednak Blue prawdopodobnie nie jest Service Packiem. Musimy bowiem pamiętać, że SP nie były wydawane regularnie, zawierały wszystkie wcześniejsze poprawki i mogły ewentulanie zawierać nowe usprawnienia czy mechanizmy. Ponadto były bezpłatne. Tymczasem Blue ma być albo bezpłatną, albo też wycenioną nisko aktualizacją, której głównym celem jest wprowadzenie do systemu nowych mechanizmów, narzędzi i zmian w interfejsie użytkownika. Microsoft może wkraczać zatem na ścieżkę, którą podążają Apple czy Google. Będzie wprowadzał stopniowe zmiany, co da użytkownikom więcej czasu na przyzwyczajenie się do nich. Windows 8 pokazuje bowiem, że dla wielu osób wprowadzane co kilka lat duże zmiany mogą być trudne do przyjęcia.

Świat jest inny niż 10 lat temu i każdy musi się zmienić. Microsoft rozpoczął tę zmianę wraz z Windows 8: inny interfejs, skoncentrowany na dotyku, bardziej dostosowany do tabletów i smartfonów. Nie ma powodów, by nie korzystali z takiego modelu aktualizacji systemu operacyjnego, jaki jest używany przez wszystkich - mówi Stephen Baker, analityk NPD Group.

Ze zdobytych przez media informacji wynika, że Windows Blue ma być też krokiem w kierunku większej integracji Windows i Windows Phone. Podobno Microsoft ma zamiar zachęcać developerów, by tworzyli oprogramowanie dla Windows Blue, zamiast pisać je dla Windows 8.

Na razie jednak nie można z całą pewnością stwierdzić, czy Windows Blue będzie bardziej odpowiednikiem Windows 9 czy Windows 8.1. Trudno jednak oczekiwać, by kilka miesięcy po debiucie Windows 8 Microsoft wydał kolejną dużą wersję OS-u. Najprawdopodobniej zatem powinniśmy traktować Blue jak Windows 8.1.

Windows 8 Windows 9 Windows 8.1 Windows Blue Microsoft wersja system