Windows Blue bezpłatnie?

| Technologia
Microsoft

Niedawno Microsoft oficjalnie potwierdził istnienie Windows 8.1 (Windows Blue) i zapowiedział jego premierę na jesień bieżącego roku. Koncern nie zdradził jednak, czy wersja przejściowa Windows będzie płatna czy darmowa. Dowiemy się to zapewne w najbliższym czasie.

Tymczasem analitycy uważają, że Windows Blue będzie bezpłatny, ale to nie znaczy, że wszystkie wersje przejściowe będą rozdawane za darmo. Nie sądzę, by przy obecnie panującym klimacie wokół Windows 8 Microsoft mógł żądać pieniędzy. Wielu użytkowników uważa bowiem, że system za który już zapłacili powinien zostać wyposażony w te zmiany i dodatki, jakie przyniesie Blue - stwierdził Michael Cherry z Directions on Microsoft. Sam byłbym wściekły, gdyby Microsoft zażądał ode mnie zapłaty za te zmiany - dodaje.

Z opinią tą zgadza się Brett Waldman, analityk IDC. Trudno mi uwierzyć, by Microsoft chciał sprzedawać Windows Blue. W moim odczuciu jest to pakiet bezpieczeństwa wzbogacony o pakiet z narzędziami, co zawsze było zawarte w cenie zakupionej licencji.
Analitycy są zgodni w opinii, że koncern z Redmond nie zażąda pieniędzy za Windows Blue. Zwracają oczywiście uwagę, że takie działanie jest dość ryzykowne, gdyż w przyszłości użytkownicy mogą oczekiwać, iż wszystkie wersje przejściowe będą bezpłatne. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że Windows 8 wywołał spore kontrowersje uważają, iż koncern zaryzykuje.

Premiera Windows 8.1 będzie oznaczała początek nowego cyklu wydawania systemu Windows. Pomiędzy "dużymi" wersjami, publikowanymi co 3-5 lat Microsoft będzie przygotowywał co roku wersje przejściowe. Podobnie robi Apple. I, jak zauważają analitycy, skoro Apple może sprzedawać wersje przejściowe - w ciągu ostatnich dwóch lat cena każdej z nich wynosiła 20 USD - to może robić to też Microsoft. Oczywiście nie tym razem.

Jednak w przyszłości zapewne sytuacja ulegnie zmianie. Sądzę, że Microsoft będzie chciał w przyszłości sprzedawać takie wersje. Jednak zanim to zrobią, muszą jeszcze sprawdzić kilka rzeczy. Muszą dowiedzieć się, ile użytkownicy są skłonni zapłacić za coroczne aktualizacje, jaką powinny mieć one wartość czyli ile nowych funkcji powinno znaleźć się w takiej aktualizacji, a w końcu - muszą udowodnić, że są w stanie w przewidywalny sposób dostarczać wartościowe aktualizacje - zauważa Cherry.

Windows Blue cena Windows 8.1