Windows znowu traci

| Technologia
Microsoft

Net Applications donosi, że w ciągu miesiąca Microsoft stracił niemal 1% udziałów w rynku systemów operacyjnych. Przed miesiącem informowaliśmy, że po raz pierwszy w historii udziały Microsoftu spadły poniżej 90%. W grudniu gigant zanotował kolejny spadek. Udziały koncernu zmniejszyły się w ostatnim miesiącu ubiegłego roku o 0,91 punktu procentowego i wynoszą obecnie 88,7 procenta.

Zyskuje Mac OS X, do którego należy już niemal 10% rynku. W ciągu miesiąca firma Jobsa zyskała 0,76 punkta procentowego udziałów i obecnie ma ona 9,6% światowego rynku OS-ów.
W ciągu całego roku Mac OS X zyskał 2,3 punktu procentowego, co oznacza, że jego udziały zwiększyły się o 31,7%.

Specjaliści z Net Applications twierdzą, że spadek udziałów Windows ma związek z faktem, iż więcej osób korzysta z komputerów w domach. Kryzys spowodował zwolnienia, a ponadto nałożył się na to okres świąteczny. Jednak musimy wziąć pod uwagę również fakt, że w analogicznym okresie roku 2007 Microsoft tracił udziały w rynku dwukrotnie wolniej. Styczeń 2009 roku powinien dać nam odpowiedź na pytanie, jak duży wpływ na zmianę rynkowych udziałów mają święta.

Net Applications opublikowała również dane dotyczące systemów Linux. W lutym 2008 roku należało do nich 0,65% rynku, a w grudniu 2008 - 0,85%. W stosunku rocznym Linux zyskuje, jednak w drugim półroczu stracił. W sierpniu do systemów spod znaku pingwina należało bowiem 0,93% rynku.

Windows Mac OS X Microsoft