Kaspersky: Vista może być mniej bezpieczna niż XP

| Technologia

Opinie na temat bezpieczeństwa systemu Windows Vista wciąż są zróżnicowane, natomiast wszyscy eksperci zgadzali się co do jednego – Vista jest bezpieczniejsza niż Windows XP. Teraz, po niespodziewanym oświadczeniu partnera Microsoftu – firmy Kaspersky – sytuacja ta może się zmienić.

Zdaniem szefowej firmy, pani Natalii Kaspersky, system kontroli kont (User Account Control – UAC) Visty jest tak uciążliwy, że użytkownicy będą go wyłączali. A bez niego Vista jest, w jej opinii, mniej bezpieczna niż Windows XP z Service Packiem 2. Powstaje więc pytanie, czy bezpieczeństwo Visty polepszyło się, czy też pogorszyło – mówi Kaspersky.

Arno Edelmann, menedżer odpowiedzialny w Microsofcie za bezpieczeństwo produktów dla biznesu, jest zaskoczony słowami pani Kaspersky. Mamy olbrzymią liczbę partnerów, a Kaspersky jest wśród najlepszych. Dziwią mnie jej słowa, gdyż Kaspersky ma bardzo dobry wgląd w produkty zabezpieczające Microsoftu.

Koncern z Redmond ogłosił, że Vista jest najbezpieczniejszym w historii systemem operacyjnym spod znaku Microsoftu. Kaspersky jednak twierdzi, ze znalazł pięć różnych sposobów na ominięcie zabezpieczeń UAC, a cyberprzestępcy z pewnością znajdą kolejne.

Kaspersky odniósł się też do skarg firm Symantec i McAfee, które mówią, że PatchGuard – technologia ochrony jądra systemu Vista – przeszkadza w pracy firmom produkującym oprogramowanie zabezpieczejące. PatchGuard nie pozwala twórcom programów zabezpieczających na robienie tego, do czego się przyzwyczaili – mówi Kaspersky.

Deweloperzy muszą działać w ramach prawa, natomiast cyberprzestępcy się nim nie przejmują i gdy złamią zabezpieczenia PatchGuarda będą mieli dostęp do jądra, którego pozbawieni są twórcy oprogramowania zabezpieczającego.

Windows Vista Windows XP Kaspersky Microsoft Symantec McAfee