W Gdańsku uruchomiono 4 książkomaty

| Ciekawostki
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

W Gdańsku stanęły 4 książkomaty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej: dwa 42-skrytkowe i dwa 18-skrytkowe. Kupiono je ze środków przekazanych przez samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali 27 grudnia marszałek Mieczysław Struk i zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski.

Bo Gdańsk książkami stoi

Stworzenie identyfikacji wizualnej powierzono Tofu Studio. Jak podkreślono w notce prasowej, według ich wizji, Gdańsk książkami stoi. Wszystkie projekty są ze sobą spójne i posiadają czerwono-fioletową kolorystykę. Jedna z naklejek książkomatowych przedstawia panoramę Gdańska, gdzie graficy zamiast bloków narysowali książki. Stoją one zaraz obok kościoła Mariackiego  czy Fontanny Neptuna.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Oficjalne uruchomienie paczkomatów nastąpiło przy okazji otwarcia częściowo wyremontowanej Biblioteki Chełm; w 2021 r. wyremontowano tu hol, utworzono strefę wypoczynkową i stworzono Galerię Fotograficzną im. Macieja Kosycarza.

Po przecięciu wstęgi na paczkomacie przy filii nr 19 Struk i Borawski wypożyczyli z urządzenia pierwsze książki. Wiceprezydent wybrał "Talitę", najnowszy zbiór opowiadań Pawła Huelle, a marszałek tomik poezji "Ale bez rozgrzeszenia" Antoniego Pawlaka i "Wrzeszcz!", autobiografię Mikołaja Trzaski.

Schowek urządzenia, które działa podobnie do paczkomatu, otwiera się przy użyciu Metropolitalnej Karty do Kultury. Książki i audiobooki można oddać również za pośrednictwem książkomatu. Urządzenie działa całodobowo.

Książkomaty są nową formą docierania do czytelników i nowoczesnym sposobem promocji czytelnictwa. [...] Ich usytuowanie w bliskim sąsiedztwie bibliotek jest uzupełnieniem kulturalnej infrastruktury. [...] Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, które szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy – podkreśla Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Książkomaty stanęły przy ulicy Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka), Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).

Książkomaty w Polsce

Nowoczesne rozwiązania wprowadza sporo bibliotek w Polsce. Książkomaty można znaleźć w wielu miastach. Przeważnie funkcjonują one przy bibliotekach czy uczelniach, ale są pewne wyjątki: łódzka Szuflandia działa np. na rynku Centrum Handlowego Manufaktura przy wejściu do kina, a w Piasecznie od połowy czerwca 2020 r. można korzystać z książkomatu, który znajduje się w budynku zabytkowego dworca PKP (przy stacji kolejowej ul. Dworcowa 9). W warszawskiej dzielnicy Wawer działa z kolei Bibliobus, czyli mobilna biblioteka. Jak wyjaśniono na stronie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer, jesteśmy zabiegani, wracamy do domów coraz później i dopiero wtedy zajmujemy się domowymi sprawami i rozrywkami, wśród których wizyta w bibliotece plasuje się na dalekiej pozycji. Często bywa też tak, że ktoś – jak wielu mieszkańców stolicy – wychował się w innej miejscowości albo dzielnicy, niedawno sprowadził się do Wawra i nawet nie miał okazji zastanowić się nad tym, czy gdzieś w pobliżu jego domu jest biblioteka. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest właśnie biblioteka na kółkach, którą można spotkać w kilku miejscach w dzielnicy i podczas imprez czy różnych wydarzeń.

Biblioteka Raczyńskich z Poznania chce dać możliwość korzystania ze swojej oferty w tych częściach miasta, gdzie brakuje jej filii. Stąd pomysł, by książkomaty stanęły w miejscach pozbawionych dotąd infrastruktury kulturalnej, które są jednocześnie mocno uczęszczane, np. przy supermarketach. Dzięki współpracy z popularnymi sieciami handlowymi (m.in. Lidl, Carrefour, Chata Polska) będziemy mogli ustawić książkomaty przy sklepach odwiedzanych przez tysiące ludzi. Mamy nadzieję, że trafimy do nowych czytelników, którzy przy codziennych zakupach będą mogli zaopatrzyć się w książki – zaznaczyła dyrektorka Anna Gruszecka. Zgodnie z planem, 11 urządzeń ma zostać zamontowanych do końca stycznia. Później nastąpi etap testowania, szkolenia pracowników i sprawdzania procedur. Czytelnicy, którzy nie zawsze mają bibliotekę po drodze, będą mogli skorzystać z książkomatów od ok. połowy marca.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku książkomaty