X-37B zakończył kolejną tajną misję

| Technologia
US Air Force

Po dwóch latach tajnej misji w Kennedy Space Center na Florydzie wylądował wojskowy eksperymentalny dron X-37B. Urządzenie, które przypomina niewielki prom kosmiczny wylądowało w niedzielę na pasie startowym używanym w przeszłości przez promy kosmiczne.

To już czwarta tajna misja X-37B. Obecna była najdłuższa. Trwała ponad 700 dni, w czasie których prom przeprowadzał bliżej nieokreślone eksprymenty na orbicie. US Air Force lakonicznie poinformowało, że eksperymenty dotyczyły „obniżenia ryzyka oraz koncepcji rozwoju i pracy technologii pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku”.

Organizacja Secure World Foundation, która promuje pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, uważa, że utajnienie całego programu X-37B wskazuje, iż na pokładzie drona znajdowały się urządzenia służące wywiadowi.
US Air Force posiada dwa bliźniacze drony X-37B zbudowane przez Boeinga. Długość tych pojazdów wynosi 9 metrów, a rozpiętość ich skrzydeł to 4,5 metra.

X-37B, zwany też Orbital Test Vehicle (OTV), poleciał w pierwszą misję w kwietniu 2010 roku. Trwała ona 8 miesięcy. Kolejna została wystrzelona w marcu 2011, a dron wrócił po 15 miesiącach. Następny lot odbył się w grudniu 2012, a lądowanie nastąpiło 22 miesiące później. Jeszcze w bieżącym roku dron ma powrócić w przestrzeń kosmiczną.

X-37B dron kosmiczny US Air Force prom kosmiczny