Microsoft traci mniej na Xboksie 360

| Technologia

Eksperci firmy analitycznej iSuppli uważają, że Microsoft znacznie obniżył koszty produkcji konsoli Xbox 360. Tego typu urządzenia zwykle przez dłuższy czas po premierze sprzedawane są poniżej kosztów produkcji i przynoszą producentom spore straty. Koncernowi z Redmond w rok po premierze udało się obniżyć koszt wyprodukowania konsoli niemal o 40%.

Biorąc pod uwagę koszty podzespołów i produkcji urządzenia w czwartym kwartale bieżącego roku, iSuppli doszło do wniosku, że wyprodukowanie jednej konsoli Xbox 360 Premium kosztuje obecnie 323,30 USD. Jest to o 75,70 dolara mniej, niż sugerowana cena sprzedaży konsoli.

Prawdopodobnie Microsoft jeszcze na samej konsoli nie zarabia, bo musi dzielić się z bezpośrednimi sprzedawcami konsoli i ponosić inne koszty, jednak jego straty zostały zminimalizowane.

Przed rokiem, gdy Xbox 360 zadebiutował, jego koszt produkcji oceniany był na 525 dolarów, czyli znacznie powyżej ceny sprzedaży, która również wynosiła 399 USD.
Obecnie Microsoft będzie mógł obniżyć cenę swojego urządzenia i tym skuteczniej konkurować ze znacznie droższą konsolą PlayStation 3. Może też zaoferować dodatkowe rozszerzenia konsoli, na przykład o czytnik HD DVD, i nie podnosić przy tym ceny urządzenia.

Główny konkurent Microsoftu na rynku konsoli, firma Sony, traci na każdym ze swych urządzeń od 241,35 do 306,85 dolarów. Konsola PS3 z 20-gigabajtowym dyskiem twardym sprzedawana jest w cenie 499 USD, a jej koszt produkcji to 805,85 dolara. Z kolei PS3 z dyskiem o pojemności 60 GB można kupić za 599 dolarów, podczas gdy koszt jej wytworzenia sięga 840,35 USD.

Xbox 360 konsola Microsoft Sony PlayStation 3 PS3 koszty