Ekonomiczne kartki

| Technologia

Naukowcy z kanadyjskiego centrum badawczego Xeroksa wyprodukowali "samowymazujący się papier". Celem badań było stworzenie nośnika wielokrotnego użytku, który zmniejszyłby zużycie papieru, tak powszechne w dużych korporacjach.

Okazuje się, że w wielu biurach papier stosowany jest bardziej jako krótko wykorzystywane medium, aniżeli rodzaj przechowywania informacji. Dokumenty znajdują się w pamięci serwerów firmy, a drukowane są jedynie w razie potrzeby - chociażby na spotkania. Po ich zakończeniu niepotrzebne kartki są wyrzucane - często jeszcze tego samego dnia.

Z 1200 stron przeciętnie drukowanych w ciągu miesiąca w firmie, aż 44,5 procent wykorzystywanych jest jeden dzień.

Badania te już trzy lata temu sprowokowały prace nad współpracującymi z drukarkami systemem, który pozwalałby na wytwarzanie "tymczasowych dokumentów" pozwalających na ponowne wykorzystanie papieru.

Naukowcom udało się stworzyć prototyp takiego systemu, który twaorzy dokumenty na specjalnym papierze o jasnożółtym zabarwieniu. Obecnie proces druku odbywa się bez udziału tonera i jest on w stanie wygenerować dokumenty o niskiej rozdzielczości drukowane w kolorze fioletowym.

Wydrukowane informacje znikają z papieru po 16 godzinach i mogą być powtórnie użyte w drukarce. Naukowcy utrzymują, że technologia pozwala na drukowanie na tym samym arkuszu papieru do 50 razy.
Projekt w dalszym ciągu rozwijany jest jedynie w laboratorium i wymaga dalszego ulepszenia.

Xerox nie zdecydował jeszcze, kiedy technologia mogłaby zostać skomercjalizowana. Producentowi zależy na obniżeniu kosztów produkcji specjalnego papieru. Xerox sądzi, że jeśli udałby się obniżyć koszty "znikającego papieru" do poziomu dwu- lub trzykrotnie wyższego od zwykłych kartek, byłaby to interesująca oferta dla firm sporo korzystających z wielofunkcyjnych urządzeń biurowych.

Xerox samowymazujący się papier