Wielki nieznany

| Technologia
Xiaomi

Szerzej nieznana chińska firma Xiaomi jest już trzecim producentem smartfonów na świecie. Liderem rynku pozostaje Samsung, którego udziały jednak spadają. Na drugiej pozycji uplasował się Apple'.

Xiaomi rozpoczęła sprzedaż smartfonów zaledwie przed trzema laty. Jednak dzięki szybko rosnącej popularności na rodzimym rynku, gdzie oferuje tanie urządzenia z Androidem, szybko zajęła silną pozycję.

Zdaniem analityków z IDC w trzecim kwartale bieżącego roku do Xiaomi należało 5,3% światowego rynku. To wciąż znacznie mniej niż 12-procentowe udziały Apple'a, jednak warto zauważyć, że Xiaomi jest jedynym dużym producentem, który notuje trzycyfrowy wzrost. W ciągu zaledwie roku liczba telefonów sprzedanych przez Xiaomi zwiększyła się bowiem o 211%.

Obecnie flagowym modelem firmy jest Mi 4. Urządzenie wyposażone w najnowsze technologie można kupić już za 326 USD.

W ubiegłym roku Xiaomi rozpoczęła ekspansję na rynki zagraniczne. W Indiach jej telefony cieszą się olbrzymią popularnością. Analitycy mówią, że prawdziwym testem dla Xiaomi będzie tempo, w jakim jej urządzenia będą podbijały rynki innych państw.

Obecny lider rynku – Samsung – notuje duże spadki rynkowych udziałów. Konkurencja ze strony Apple'a, Lenovo, Xaiomi czy Huawei spowodowała, że w ciągu zaledwie roku udziały Samsunga skurczyły się z 35 to 24,7 procent.

W sumie w trzecim kwartale bieżącego roku na całym świecie sprzedano 327 milionów smartfonów. To o 25,2% więcej niż przed rokiem.

Xiaomi smartfon Samsung Apple