Yutu znalazł nowy rodzaj księżycowej skały

| Astronomia/fizyka
NASA

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Shandong w Weihai poinformowali, że łazik Yutu najprawdopodobniej znalazł nowy rodzaj skały na Księżycu. Yutu poleciał na Srebrny Glob w ramach misji Chang'e 3, która dotarła nań w grudniu 2013 roku. Co prawda sam łazik od dawna się nie porusza, jednak wciąż bada swoje otoczenie, a uczeni analizują napływające dane.

Chang'e wylądowała na obszarze Mare Imbrium, w pobliżu kratera nazwanego obecnie Zi Wei. Yutu zbierał próbki z krawędzi kratera. Zongcheng Ling i jego koledzy z Weihai poinformowali, że próbki bazaltu zebrane przez Yutu charakteryzują się inną koncentracją minerałów, w tym tlenku żelaza, tlenku wapnia i dwutlenku tytanu niż próbki zebrane w ramach misji Apollo oraz przez rosyjskie łaziki Luna.

Różnica w składzie sugeruje, że Yutu trafił na nowy rodzaj księżycowej skały. Staje się jasne, że skały bazaltowe wskazują, iż budowa Księżyca jest bardziej różnorodna niż sądzono w czasach misji Apollo i Luna - mówi Ling.
Naukowcy mają nadzieję, że dowiedzą się więcej, gdy przeanalizują kolejne dane. Pracuje też lądownik Chang'e, który skanuje powierzchnię księżyca, a na jego pokładzie znajduje się jedyny księzycowy teleskop dostepny ludzkości.

Yutu Chang'e skała łazik