Z fundamentów świątyni w Chichén Itzá wyłoniła się głowa wojownika Majów

| Humanistyka
INAH

Podczas archeologicznych prac ratunkowych w Chichén Itzá znaleziono doskonale zachowaną rzeźbę przedstawiającą głowę majańskiego wojownika. Ma on na głowie hełm w postaci pierzastego węża. Rzeźba wydaje się datować na najwcześniejszy okres zamieszkania Chichén Itzá. Odkrycia dokonano w materiale wypełniającym fundamenty Świątyni 6 kompleksu architektonicznego Casa Colorada.

Głowa o wymiarach 33x28x22 cm zachowała się w bardzo dobrym stanie, a eksperci zauważają, że była częścią większego posągu. Jej wymiary pozwalają wyciągnąć wnioski na temat gabarytów całości. Zgadzają się one z tym, co wiemy o rzeźbie z początków istnienia miasta.

Jak wspomnieliśmy, wojownik ma na głowie hełm w kształcie głowy pierzastego węża; jego szeroko otwarta paszcza obejmuje twarz mężczyzny. Diego Prieto Hernández, szef Instituto Nacional de Antropología e Historia (INAH), podkreśla, że wojowników bardzo często przedstawiano w hełmach. Tutaj widzimy Pierzastego Węża, Kukulcána. To majański odpowiednik azteckiego Quetzalcoatla.

Prace w Chichén Itzá prowadzone są w związku z kontrowersyjnym projektem Tren Maya - budową linii kolejowej łączącej Palenque i Cancún. Wiąże się ona z wycinką dżungli. Linia przecina tereny należące do plemion, z którymi nie prowadzono konsultacji. Z powodu budowy podjęto prace ratunkowe w miejscach, przez które ma przebiegać trasa. W lokalizacjach takich jak Chichén Itzá rozbudowywana jest też infrastruktura turystyczna.

Z fundamentów świątyni w Chichén Itzá wyłoniła się głowa wojownika Majów