Ciężarne nie muszą unikać orzeszków ziemnych

| Zdrowie/uroda
C B (random_alias), CC

Alergie na orzeszki ziemne i orzechy drzewne są rzadsze u dzieci kobiet, które jadały je w czasie ciąży.

Nasze studium wykazało, że zwiększone spożycie orzechów ziemnych przez nieuczulone ciężarne wiązało się z niższym ryzykiem alergii na fistaszki u potomstwa - podkreśla dr Michael Young.

Wcześniej kobietom odradzano spożywanie wysoce alergizujących pokarmów, takich jak orzeszki ziemne czy orzechy drzewne, w czasie ciąży i karmienia. Twierdzono także, że dzieci powinny unikać fistaszków do 3. r.ż. Celem takich działań było minimalizowanie ryzyka wczesnej ekspozycji na alergeny i uwrażliwienia.

Choć Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) wspierała te wytyczne od 2000 r., w latach 1997-2007 liczba przypadków alergii na orzechy ziemne w USA się potroiła. Bazując na braku dowodów, że unikanie orzechów na wczesnych etapach życia pomaga, w 2008 r. AAP wycofała swoje rekomendacje.

Nikt nie może powiedzieć ze 100-proc. pewnością, że zalecanie unikania orzechów ziemnych wiązało się z rosnącą liczbą przypadków alergii pod koniec lat 90. XX w. i na początku XXI w., ale jedno jest pewne: strategia nie zapobiegła wzrostom. Było jasne, że potrzeba nowego podejścia, co utorowało drogę nowym badaniom.

By lepiej zdefiniować zależność między matczyną dietą a rozwojem alergii pokarmowych u potomstwa, zespół Younga przeanalizował dane zgromadzone w ramach Growing Up Today Study (GUTS). Analizując dokumentację medyczną 8205 dzieci, naukowcy zidentyfikowali 140 przypadków alergii na orzechy ziemne/drzewne. Później przyglądano się menu matek tych maluchów, a zwłaszcza konsumpcji orzechów, w okresie okołociążowym. Porównywano to z nawykami dietetycznymi kobiet, których dzieci nie zapadły na alergie pokarmowe.

Young i inni zauważyli, że wskaźnik alergii na fistaszki był znacząco niższy u dzieci, których marki jadły orzeszki w okresie okołociążowym.

Dane nie są na tyle silne, by uprawomocniać związek przyczynowo-skutkowy. Z tego powodu nie możemy z przekonaniem powiedzieć, że jedzenie większej ilości orzeszków ziemnych w czasie ciąży zapobiegnie alergii na fistaszki u dzieci. Łącząc matczyne spożycie ze zmniejszonym ryzykiem alergii, dostarczyliśmy [natomiast] nowe dane na poparcie hipotezy, że wczesne wystawienie na oddziaływanie alergenów zwiększa tolerancję i zmniejsza ryzyko dziecięcej alergii pokarmowej.

alergia pokarmowa orzeszki ziemne fistaszki orzechy drzewne okres okołociążowy ryzyko dr Michael Young