Umiarkowane picie wydłuża życie

| Medycyna

Z badań, opublikowanych w Journal of the American Geriatrics Society wynika, że umiarkowane picie (1-2 drinków dziennie przez 3-6 dni w tygodniu w zależności od zawartości alkoholu) może zwiększać długość i jakość życia starszych kobiet. Australian Longitudinal Study prowadzone były przez 6 lat na 12 tysiącach pań, które ukończyły 70. rok życia. Grupy kontrolne składały się z całkowitych abstynentów, osób, które piły okazjonalnie i osób, które spożywały umiarkowane ilości alkoholu.

Badacze zauważyli, że w okresie kiedy prowadzono badania kobiety które nie piły w ogóle lub piły okazjonalnie umierały częściej, niż panie pijące umiarkowanie. Ponadto spośród tych kobiet, które dożyły do końca badań w najlepszym zdrowiu były panie spożywające umiarkowane ilości alkoholu.

Uczeni przypuszczają, że za korzystne działanie alkoholu mogą odpowiadać składniki wina, sam etanol bądź też lepiej rozbudowane dzięki alkoholowi więzi społeczne i większe zadowolenie z życia. Możliwe również, że zdecydował korzystny wpływ zwiększonego apetytu i lepsze odżywienie organizmu związane z niewielkim spożyciem alkoholu.

alkohol kobieta