USA przekazały Hiszpanii skradziony arras

| Humanistyka
Immigration and Customs Enforcement

Siedemnastego kwietnia amerykańskie władze przekazały Hiszpanii arras, skradziony w grudniu 1979 r. z katedry w Roda de Isábena w prowincji Huesca.

Gobelin powstał na początku XVI w. Dwadzieścia kilka lat po kradzieży okazało się, że artefakt krąży między właścicielami europejskich galerii. W 2010 r. arras został zakupiony przez firmę z Houston.

W grudniu 2012 r. agenci służb imigracyjnych (Immigration and Customs Enforcement, ICE) zarekwirowali zabytek w ramach akcji Hidden Relic.

W ceremonii repatriacyjnej, która odbyła się w rezydencji Ramóna Gila-Casaresa, ambasadora Hiszpanii w Waszyngtonie, wzięli udział m.in. dyrektor ICE John Morton, pułkownik Pedro Ortega z Guardia Civil oraz Jesús Prieto, dyrektor wydziału sztuki, archiwów i bibliotek hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu.

Arras wkrótce powróci do Hiszpanii. Nad jego bezpieczeństwem ma czuwać Guardia Civil. Później obiekt zostanie przekazany Instytutowi Dziedzictwa Narodowego. Tutejsi specjaliści ocenią jego stan, określą, czy trzeba przeprowadzić renowację i w jakich warunkach arras powinien być przechowywany w przyszłości.

Tuż przed przekazaniem przedstawiciele strony amerykańskiej i hiszpańskiego Zarząd Parków Narodowych podpisali porozumienie ułatwiające współpracę w ramach projektów kulturowo-historyczno-archeologicznych.

arras gobelin Hiszpania katedra Roda de Isábena Houston kradzież agenci Immigration and Customs Enforcement ICE przekazanie