Chińska kobieta idealna

| Ciekawostki
Velo Steve (Steve Ryan), CC

Między czerwcem a sierpniem br. w ramach chińskiego programu kosmicznego ma wystartować 3-osobowa misja Shenzhou 9. Jednym z członków załogi będzie kobieta.

Zgodnie z planem, Shenzhou 9 połączy się z modułem Tiangong 1, który został umieszczony na orbicie 29 września 2011 r. Chińczycy zakończyli wstępną selekcję członków załogi. Spośród pilotów myśliwców wybrano 7 osób, w tym 2 kobiety. Na listę zapasową wpisano 15 kobiet i 30 mężczyzn.

Dwie panie (ich tożsamości na razie nie ujawniono) wytypowano spośród 15 kandydatek, które spełniły kilka warunków. Kobiety musiały być zamężne, powinny rodzić drogą naturalną, nie mieć silnego zapachu, próchnicy ani blizn.

Astronautki są milsze i wrażliwsze, mają też lepsze umiejętności komunikacyjne niż ich koledzy - wyjaśnia zastępca redaktora naczelnego magazynu "Space International" Pang Zhihao.

Prof. Xu Xianrong ze Szpitala Generalnego People's Liberation Army Air Force wyjaśnia, że kobiety musiały być żonami i matkami, bo to upewnia, że są wystarczająco dojrzałe fizycznie i psychicznie.

Tajkonauci przechodzą obecnie szkolenie. Statek kosmiczny i rakieta nośna Long March-2F są już gotowe. Przypomnijmy, że Chiny przystąpiły do prac nad własną stacją kosmiczną, gdy nie dano im dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

astronautka Shenzhou 9 Tiangong 1 lot załogowy