Autonomiczne ciężarówki zadebiutują na Florydzie

| Ciekawostki
Royal Truck and Equipment

Pierwszymi autonomicznymi pojazdami, jakie trafią na amerykańskie autostrady nie będą pojazdy Google'a czy Delphi, a samochody ciężarowe. Pod koniec bieżącego roku na drogach Florydy pojawią się specjalnie przystosowane ciężarówki. Pojazdy zostaną  wyposązone w specjalne pochłaniacze energii  przodu i z tyłu, światła i systemy GPS. Pojazdy będą w stanie podążać za pierwszym samochodem kierowanym przez człowieka, naśladując jego manewry i prędkość. Pojazdy będą wykorzystywane podczas robót drogowych, a ich specjalne oznakowanie będzie ostrzegało innych kierowców o prowadzonych pracach.

Robotnicy pracujący przy drogach są narażeni na szczególne niebezpieczeństwo. Dlatego też w USA zabezpieczają ich samochody ciężarowe z pochłaniaczami energii. Nieuważny kierowca wpadnie na taki samochód, a nie na robotników. System się sprawdził i wiadomo, że ratuje życie pracujących. Jednak na duże ryzyko są narażeni kierowcy takich ciężarówek. "Jeśli będziemy mogli pozbyć się kierowcy, będzie to olbrzymi sukces" - mówi Robert Roy z firmy Royal Truck & Equipment, która produkuje autonomiczne ciężarówki.

W USA ciężarówki zabezpieczające roboty drogowe są stosowane od 30 lat. Najnowsze badania opublikowane w Journal of the Transportation Research Board wykazały, że dzięki nim liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych najechaniem pojazdu od tyłu spadła o niemal 50%. "Autonomiczne samochody są postrzegane jako przyszłość transportu, a ta technologia może być pierwszą skomercjalizowaną" - stwierdził Gerald Ullman z Texas A&M University.

Wspomniane ciężarówki, z których 2 zadebiutują wkrótce na autostradach Florydy, są rozwijane we współpracy z firmą Micro Systems, która produkuje bezzałogowe pojazdy na potrzeby wojska.

 

autonomiczna ciężarówka samochód autonomiczny roboty drogowe