Korzystny wpływ awokado na profil lipidowy

| Zdrowie/uroda
Jaanus Silla (j_silla), CC

Uzupełnienie codziennej diety o awokado może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu LDL.

Uwzględnienie jednego awokado dziennie jako części umiarkowanie tłustej obniżającej cholesterol diety zapewnia, w porównaniu do umiarkowanie tłustej diety bez awokado, dodatkowe spadki poziomu LDL. To z kolei obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - podkreśla prof. Penny M. Kris-Etherton z Penn State.

Zespół Kris-Etherton testował 3 diety (wszystkie miały obniżać cholesterol): jedną z niższą oraz dwie z umiarkowaną zawartością tłuszczu (24 i 34%). Te z umiarkowaną zawartością tłuszczu były prawie takie same, ale pierwsza uwzględniała jedno awokado odmiany Hass dziennie, a druga podobną ilość tłuszczów bogatych w kwas oleinowy, np. oliwy.

Wpływ diet testowano na 45 zdrowych dorosłych z nadwagą w wieku 21-70 lat. W porównaniu do wartości wyjściowych, wszystkie trzy znacząco obniżały poziom LDL oraz cholesterol całkowity, ale dieta awokado zapewniała największe spadki. Przy diecie z awokado LDL spadał o 13,5 mg/dl, a przy dietach z umiarkowaną i obniżoną zawartością tłuszczu, odpowiednio, o 8,3 i 7,4 mg/dl.

Ochotnicy przestrzegali każdej z diet przez 5 tygodni. Pomiędzy poszczególnymi wariantami stosowano 2-tygodniowe przerwy. Na początku i na końcu każdego okresu testowego pobierano krew do badań.

Kontrolowane badanie żywieniowe nie jest realnym życiem, dlatego należy je traktować bardziej jako dowód na istnienie czegoś. Musimy skupić się na tym, by ludzie uwzględnili awokado w diecie. Kris-Etherton sugeruje, aby traktować je jak przyprawę i dodawać do sałatek czy kanapek.

W przyszłości Amerykanie chcieliby zwiększyć i zróżnicować próbę i sprawdzić, czy i ewentualnie jak awokado oddziałuje na dobry cholesterol HDL.

awokado dieta cholesterol LDL HDL choroby sercowo-naczyniowe ryzyko Penny M. Kris-Etherton