Baribale giną przez przedawkowanie teobrominy

| Ciekawostki

Przedstawiciele New Hampshire Fish and Game Department (NHF&G) chcą ograniczyć lub wyeliminować proceder wabienia baribali czekoladą. Parę miesięcy temu znaleziono bowiem 4 niedźwiedzie, które zmarły po przedawkowaniu teobrominy.

We wrześniu w obrębie ok. 15 m od pułapki, gdzie myśliwy umieścił niemal 45 kg czekolady i pączków, znaleziono 4 martwe baribale, w tym 2 młode. Sekcja zwłok przeprowadzona na Uniwersytecie New Hampshire wykazała, że przyczyną zgonu było przedawkowanie teobrominy.

Jak tłumaczy Kent Gustafson, kierownik Programu Dzikiej Przyrody w NHF&G, w jesiennym sezonie łowieckim baribale nie mogą się oprzeć czekoladzie, bo budują zapasy tkanki tłuszczowej przed hibernacją. "Spodziewam się, że gdzieś w przyszłym miesiącu zaproponujemy sposób poradzenia sobie z tym problemem". Wśród rozważanych rozwiązań znajdują się całkowity zakaz wykorzystywania czekolady w pułapkach na baribale lub pozwolenie na stosowanie jej w ograniczonych ilościach (w postaci nadzienia w pączkach lub czekoladowej posypki na innych słodyczach).

Gustafson dodaje, że choć to pierwsze przypadki w New Hampshire, przez czekoladę ginęły już niedźwiedzie i szopy pracze z Michigan.

baribal pułapka czekolada wabienie jesień sezon łowiecki teobromina przedawkowanie New Hampshire Fish and Game Department