Dwuojcowskie bliźnięta z Wietnamu

| Ciekawostki
kittandra, Creative Commons

W Wietnamie odnotowano przypadek dwuojcowskich bliźniąt (in. heterojcostwa bliźniąt dwujajowych). Zjawisko to można wyjaśnić superfekundacją (nadpłodnością, od łac. super – bardzo, fecundus – płodny), kiedy to w jednym cyklu dochodzi do zapłodnienia 2 komórek jajowych plemnikami z 2 aktów płciowych.

Rodzina zdecydowała się na przeprowadzenie testów genetycznych, bo jedno z dzieci wyglądało inaczej od swojego bliźniaka i rodziców. Badania zlecono Wietnamskiemu Towarzystwu Genetycznemu w Hanoi.

Jego dyrektor prof. Dinh Luong zaznacza, że wyniki są w 100% poprawne i dodaje, że na świecie udokumentowano mniej niż 10 przypadków dwuojcowskich bliźniąt. Mogą, oczywiście, istnieć inne przypadki, ale rodzice i/lub bliźnięta nie są tego świadome albo nie chcą tego rozgłaszać. Prof. nie wyjawił mediom tożsamości klientów, podkreślił tylko, że dane podawane przez lokalnych dziennikarzy nie są prawdziwe.

Warto przypomnieć, że fenomen różnoojcowskich bliźniąt u ludzi opisał w 1810 r. John Archer, kongresmen i lekarz z Maryland. Wspominał wtedy, że po odbyciu stosunków z mężczyznami różnych ras pewna biała kobieta urodziła bliźnięta, z których jedno miało białą skórę, a drugie było Mulatem.

W roku 1993 dr W.H. James z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego szacował, że skutkiem superfekundacji jest przynajmniej 1 para dwuzygotycznych bliźniąt na 12. Podejrzewał również, że wśród małżeństw w USA 1 para bliźniąt dwujajowych na 400 to bliźnięta różnoojcowskie.

bliźnięta dwuojcowskie superfekundacja nadpłodność Wietnam Dinh Luong