To bozon Higgsa, ale jaki?

| Astronomia/fizyka
CERN, CMS

Podczas odbywającej się właśnie konferencji Recontres de Moriond stwierdzono, że coraz więcej danych wskazuje na to, że nowa cząstka odkryta w lipcu ubiegłego roku jest bozonem Higgsa. Uczeni oparli swoje przypuszczenia na dwuipółkrotnie większej ilości danych niż było dostępnych w momencie ogłaszania odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z cząstką powiązaną z mechanizmem, który nadaje masę innym cząstkom, zatem z bozonem Higgsa.

Jednak kwestią otwartą pozostaje odpowiedź na pytanie, czy jest to bozon Higgsa z Modelu Standardowego czy jakiś inny niezwykle lekki bozon przewidywany przez teorie wykraczające poza Model.

Wstępne wyniki uzyskane z pełnych danych zdobytych w roku 2012 są wspaniałe i dla mnie jest jasne, że mamy do czynienia z bozonem Higgsa. Jednak jeszcze długa droga przed nami zanim dowiemy się, jaki to rodzaj bozonu Higgsa - mówi Joe Incandela, rzecznik prasowy eksperymentu CMS.

Naukowcy, by stwierdzić czy to bozon Higgsa opisywany Modelem Standardowym muszą np. zbadać, w jaki sposób rozpada się on na inne cząstki i czy rozpad ten jest zgodny z przewidywaniami Modelu. Sprawdzenie sposobu rozpadu będzie wymagało uzyskania olbrzymiej ilości dodatkowych danych, gdyż bozon pojawia się raz na około biliard zderzeń protonów..

bozon Higgsa Model Standardowy CERN