Szlak komunikacji dobrej tkanki tłuszczowej z mózgiem

| Zdrowie/uroda
gotplaid?, CC

Brunatna (zdolna do wytwarzania ciepła) tkanka tłuszczowa porozumiewa się z mózgiem za pośrednictwem nerwów czuciowych. Naukowcy sądzą, że przekazuje m.in. informacje ważne dla zwalczania otyłości, w tym ile tłuszczu mamy w organizmie oraz ile go straciliśmy.

Brunatna tkanka tłuszczowa to aktywny narząd, który spełnia dość ważną funkcję metaboliczną. [...] Studium zapewnia nam więcej danych nt. komunikacji między BAT [od ang. brown adipose tissue] a mózgiem, co ma spore znaczenie dla leczenia otyłości. Dowody wskazują, że ludzie z większymi pokładami brunatnej tkanki tłuszczowej mogą się pochwalić lepszym metabolizmem, rzadziej chorują na cukrzycę typu 2. i są w lepszej kondycji - opowiada Johnny Garretson, doktorant z Uniwersytetu Stanowego Georgii, dodając, że wiedza o tym, jak zwiększyć aktywność/ilość BAT, to przyszłość skutecznego i szybkiego odchudzania.

Naukowcy spekulują, że BAT przekazuje mózgowi wiele informacji, np. ile ciepła powstaje, ile i jakiego rodzaju energia jest wykorzystywana bądź magazynowana, ile tłuszczu mamy oraz ile go straciliśmy.

Dr Vitaly Ryu oraz inni naukowcy z laboratorium zauważyli, że gdy [wskutek termogenezy] BAT staje się gorętsza, wysyła sygnał do mózgu. Sądzimy, że to rodzaj sprzężenia zwrotnego - termostatu - i przy wzroście temperatury tkanka tłuszczowa kontroluje, jak mózg jej odpowiada.

brunatna tkanka tłuszczowa BAT nerwy czuciowe mózg komunikacja energia tłuszcz termostat sprzężenie zwrotne Johnny Garretson