Muzeum Auschwitz-Birkenau: w dziecięcym buciku znaleziono dane właścicielki. W Muzeum znajduje się też walizka jej wujka

| Humanistyka
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

W Zbiorach Miejsca Pamięci w jednym z dziecięcych bucików odkryto dane jego właścicielki, czeskiej Żydówki Věry Vohryzkovej. Okazało się, że w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zachowała się także walizka jej wujka - Františka Aufrechta. To drugi przypadek, gdy udało się powiązać walizę i dziecięcy but. Dwa lata temu zidentyfikowano bowiem bucik Amosa Steinberga i walizkę jego ojca Ludvika.

Opieka nad historycznymi przedmiotami należącymi do ofiar obozu to ciągłe zwiększanie bezpieczeństwa warunków ich przechowywania. Podczas umieszczania tych szczególnych obiektów w specjalnych opakowaniach ochronnych bardzo dokładnie analizujemy i weryfikujemy wszelkie ślady pozostawione przez ich właścicieli – podkreśliła szefowa Zbiorów Elżbieta Cajzer.

W ten sposób w środku jednego bucika natrafiono na imię i nazwisko dziecka, oznaczenie transportu oraz numer, pod którym nazwisko zostało zarejestrowane na liście transportowej.

Věra Vohryzkova urodziła się w styczniu 1939 r. W maju 1942 r. dziecko trafiło do getta w Terezinie (niem. Theresienstadt). W grudniu 1943 r. Věrę, jej matkę Štěpánkę i starszego 2 lata brata Jiřiego deportowano do obozu w Auschwitz. Wszyscy tu zginęli.

Jak podano w komunikacie prasowym Muzeum, w lipcu 1942 r. w Auschwitz zginął również ojciec Věry Max. Był on właścicielem dużej fabryki dziewiarskiej w Dačicach w kraju południowoczeskim.

Dzięki prowadzonym równolegle kompleksowym badaniom, polegającym na analizie śladów pozostawionych przez właścicieli waliz należących do osób deportowanych do obozu, powiązaliśmy bucik dziewczynki z walizką należącą do jej wujka - wyjaśniła Hanna Kubik.

František Aufrecht urodził się w marcu 1908 r. W styczniu 1944 r. on także trafił do getta w Terezinie, a osiem miesięcy później deportowano go obozu w Auschwitz. Zginął w obozie Dachau w kwietniu 1945 r.

bucik Zbiory Miejsca Pamięci Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Věra Vohryzkova