Kolonizacja patogenami chorób przyzębia zwiększa ryzyko zmian przednowotworowych żołądka

| Zdrowie/uroda
stuartpilbrow, CC

W jamie ustnej ludzi z przednowotworowymi zmianami żołądka zidentyfikowano większą liczebność patogenów związanych z chorobami przyzębia i mniejszą bioróżnorodność społeczności bakteryjnej.

Autorzy publikacji z Journal of Periodontology jako pierwsi wykazali, że patogeny chorób przyzębia mogą się przyczyniać do rozwoju zmian przednowotworowych w obrębie żołądka.

Nasze badanie stanowi poparcie dla wcześniejszych ustaleń, że zły stan zdrowia jamy ustnej wiąże się z podwyższonym ryzykiem zmian przednowotworowych żołądka - podkreśla prof. Yihong Li ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Nowojorskiego.

Choć dotąd zidentyfikowano szereg czynników ryzyka raka żołądka (zakażenie Helicobacter pylori, palenie czy spożywanie pokarmów z konserwantami), co roku diagnozuje się liczne niepowiązane z nimi nowe przypadki. Naukowcy ukuli więc teorię, że pewna grupa patogenów wywołuje chorobę przyzębia i przez chroniczny układowy stan zapalny przyczynia się do rozwoju raka żołądka.

W ramach najnowszego studium Amerykanie oceniali związek między kolonizacją jamy ustnej patogenami i ryzykiem rozwoju zmian przednowotworowych, w tym przewlekłego zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, metaplazji nabłonka żołądka w nabłonek jelitowy i dysplazji.

Naukowcy analizowali przypadki 105 osób, które miały przejść gastroskopię. Na podstawie badań histopatologicznych u 35 zdiagnozowano zmiany przednowotworowe. Za grupę kontrolną posłużyła grupa 70 zdrowych ludzi w tym samym wieku.

Wszyscy przeszli badanie stomatologiczne. By ocenić kolonizację przez kilka patogenów - Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola, Tannerella forsythia i Aggregatibacter actinomycetemcomitans - i różnorodność mikrobiologiczną, pobrano próbki śliny i płytki nazębnej.

Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej, u chorych podczas pobierania próbek częściej występowało krwawienie (31,5% vs. 22,4%). Stwierdzono też wyższy poziom 2 patogenów (T. denticola i A. actinomycetemcomitans) oraz mniejszą różnorodność bakterii w ślinie.

Gdy w analizie wzięto pod uwagę czynniki socjodemograficzne, zachowania związane ze zdrowiem jamy ustnej i przeglądy, udało się wskazać kolejne prognostyki zmian przednowotworowych: 1) zwiększoną kolonizację T. forsythia, T. denticola i A. actinomycetemcomitans, 2) zmniejszoną różnorodność bakteryjną w płytce nazębnej i 3) nieregularne nitkowanie zębów.

W oparciu o uzyskane wyniki możemy powiedzieć, że w strategiach zapobiegania rakowi żołądka powinny zostać uwzględnione leczenie przewlekłych chorób przyzębia i kontrola zakażeń periodontologicznych.

choroby przyzębia patogeny kolonizacja rak żołądka zmiany przednowotworowe Yihong Li