Cytrusy zapobiegają powikłaniom otyłości

| Zdrowie/uroda
Keith Williamson, CC

Owoce cytrusowe pomagają zapobiegać związanym z otyłością chorobom serca, wątroby i cukrzycy.

Nasze wyniki wskazują, że w przyszłości będziemy mogli wykorzystywać flawanony, rodzaj przeciwutleniaczy z cytrusów, do zapobiegania u ludzi przewlekłym chorobom wywołanym przez otyłość - przekonuje Paula S. Ferreira, studentka z Universidade Estadual Paulista.

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju choroby serca, wątroby czy cukrzycy, głównie na drodze stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Gdy ludzie trzymają się wysokotłuszczowej diety i tyją, powiększone komórki tłuszczowe (adipocyty) wytwarzają tyle reaktywnych form tlenu, że organizm nie może sobie poradzić z ich neutralizacją.

Cytrusy zawierają dużo flawanonów, a wcześniejsze badania pokazały, że zmniejszają one stres oksydacyjny w warunkach in vitro i w modelu zwierzęcym. Brazylijczycy jako pierwsi postanowili prześledzić ich wpływ na niemodyfikowane genetycznie myszy karmione wysokotłuszczową paszą.

Eksperyment prowadzono na 50 gryzoniach, którym podawano flawanony występujące w pomarańczach, limonkach i cytrynach. Naukowcy skupili się na 3 z nich: hespedrynie, eriodykcjolu i eriocytrynie. Przez miesiąc zwierzętom podawano standardową dietę, dietę wysokotłuszczową lub dietę wysokotłuszczową i hespedrynę/eriocytrynę/eriodykcjol.

Okazało się, że w porównaniu do diety kontrolnej, karma wysokotłuszczowa bez flawanonów zwiększała poziom markerów uszkodzenia komórek - produktów peroksydacji lipidów (ang. Thiobarbituric Acid  Reactive Substances, TBARS) - we krwi (80%) i wątrobie (57%). Hespedryna, eriocytryna i eriodykcjol obniżały jednak ich stężenie w wątrobie o, odpowiednio, 50, 57 i 64% (w tym przypadku porównań dokonywano do zwierząt z grupy wysokotłuszczowej). Dodatkowo eriocytryna i eriodykcjol zmniejszały poziom TBARS we krwi o, odpowiednio, 48 i 47%. Co istotne, u gryzoni karmionych hespedryną i eriodykcjolem obserwowano ograniczenie dwóch zjawisk: akumulacji tłuszczu i uszkodzenia wątroby.

"Choć nasze badania nie ujawniły żadnego spadku wagi pod wpływem flawanonów, to ograniczając stres oksydacyjny i uszkodzenia wątroby oraz obniżając poziom lipidów i cukru we krwi, i tak sprzyjały one lepszemu zdrowiu".

Ferreira podkreśla, że spożycie cytrusów pomoże też szczupłym ludziom, którzy jedzą dużo tłuszczów, narażając się na wystąpienie choroby sercowo-naczyniowej, insulinooporności oraz otyłości brzusznej.

W przyszłości Brazylijczycy zamierzają sprawdzić, w jakiej postaci najlepiej przyjmować flawanony: jedząc owoce, pijąc sok czy przyjmując przygotowane na ich bazie suplementy.

cytrusy flawanony hespedryna eriocytryna eriodykcjol produkty peroksydacji lipidów TBARS Paula S. Ferreira