Od plam na skórce banana do diagnozowania stadium czerniaka

| Medycyna
QuinnDombrowski, CC

Ciemniejące skórki banana mogą pomóc w określeniu stadium czerniaka złośliwego.

Na skórkach dojrzewających bananów pojawiają się brązowe plamy. Są one wywoływane przez enzym tyrozynazę. W komórkach czerniaka aktywność enzymu jest podwyższona, co skutkuje wzmożoną produkcją barwnika melaniny.

Tzu-En Lin z Politechniki Federalnej w Lozannie współtworzyła technikę obrazowania, która pozwala mierzyć poziom tyrozynazy i jej dystrybucję w skórze.

Na początku badania prowadzono na dojrzałych owocach, a później na próbkach tkanki nowotworowej. Okazało się, że stężenie i rozkład tyrozynazy wskazują na zaawansowanie choroby. W czerniaku in situ poziom enzymu jest niski. W stadium inwazyjnym, gdy guz sięga skóry właściwej, występuje go dużo i jest on równomiernie rozłożony. W stadium, kiedy guz dociera do krwiobiegu, stężenie ponownie jest niższe, a rozkład heterogenny (nierównomierny). Wszystko wskazuje więc na to, że enzym jest wiarygodnym markerem rozwoju czerniaka.

Plamy na ludzkiej skórze i skórce bananów są z grubsza tej samej wielkości. Pracując z owocem, byliśmy więc w stanie rozwinąć i przetestować metodę diagnostyczną przed wypróbowaniem jej na ludzkich biopsjach - wyjaśnia dr Hubert Girault z Laboratorium Elektrochemii Fizycznej i Analitycznej.

Szwajcarzy skonstruowali skaner z mikroelektrodami ustawionymi w rzędzie jak zęby grzebienia (giętkością przypominają one ludzkie palce). W trakcie badania przesuwają się po nierównościach skóry, nie uszkadzając jej. Mierzą reakcję elektrochemiczną na obszarze kilku milimetrów kwadratowych. Elektrody wyliczają ilość i rozkład tyrozynazy, co pozwala określić stadium rozwoju czerniaka.

Kolejnym krokiem będzie zastosowanie skanera do zobrazowania guza i zniszczenia go. Wstępne testy laboratoryjne pokazały, że nasze urządzenie można wykorzystać do zniszczenia [zmienionych chorobowo] komórek - podsumowuje Girault.

 

czerniak banan skórka enzym tyrozynaza plamy rozkład ilość Tzu-En Lin Hubert Girault