Człowiek witruwiański z przepukliną?

| Ciekawostki

Człowiek witruwiański Leonarda da Vinci miał demonstrować idealne proporcje ciała. Na podstawie wybrzuszenia widocznego w pachwinie pewien ekspert uważa jednak, że model cierpiał na poważną przepuklinę, która mogła go nawet zabić.

Analizując rysunek, można dostrzec, że w lewej okolicy pachwinowej człowieka witruwiańskiego znajduje się sferyczne wybrzuszenie. [...] Jest ono zlokalizowane bocznie od guzka łonowego - przekonuje Hutan Ashrafian z Imperial College London.

W liście wystosowanym do pisma Hernia specjalista zaznacza, że w renesansie wiedziano o przepuklinach pachwinowych; lekarze i chirurdzy, tacy jak np. Antonio Benivieni, opisywali w tym czasie we Florencji wiele typów przepuklin. Człowiek witruwiański był zatem wzorowany na żywym bądź martwym modelu z bezobjawową lewostronną przepukliną pachwinową. Niewykluczone, że nastąpił zgon z powodu powikłań [...], czyli uwięźnięcia.

Inni eksperci, m.in. Jeffrey Young z Centrum Urazowego Uniwersytetu Wirginii czy Michael Rosen, dyrektor Comprehensive Hernia Center przy University Hospitals Case Medical Center, zgadzają się z Ashrafianem. Jeśli to nie przepuklina, to naprawdę nie mam pojęcia co to - twierdzi Rosen.

Ashrafian dostrzegł po raz pierwszy wybrzuszenie w 2011 r.

człowiek witruwiański pachwina lewa przepuklina pachwinowa Hutan Ashrafian