Probiotyki zabezpieczą przed depresją, także tą związaną z niezdrową dietą?

| Zdrowie/uroda
Ryan Hyde, CC

Pewne bakterie mlekowe chronią przed depresją wywołaną niezdrowym trybem życia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus podawali szczurom bardzo tłustą i pozbawioną błonnika karmę. Niektórym gryzoniom podawano w wodzie probiotyk.

Okazało się, że o ile zwierzęta nieotrzymujące bakterii rozwinęły zachowania podobne do depresji, o tyle zwierzęta z grupy z wodą wzbogaconą probiotykiem zachowywały się jak zwykle. Oznacza to, że bakterie równoważyły skutki niezdrowej diety.

Jak podkreśla dr Anders Abildgaard, u szczurów niedostających probiotyku w tkance mózgowej występowało więcej białych krwinek. Może to być przejawem chronicznego stanu zapalnego. Podobne zjawisko występuje w tkance tłuszczowej i wątrobie osób z nadwagą i cukrzycą.

Co ważne, Duńczycy nie wykryli podwyższonego poziomu leukocytów u gryzoni z wodą wzbogaconą bakteriami mlekowymi. To może wskazywać, że probiotyki działają dzięki reprogramowaniu układu odpornościowego. W naszym studium szczury spożywające probiotyki dorównały zwierzętom z grupy kontrolnej. Wyniki wydają się stanowić poparcie dla tezy, że probiotyki [...] oddziałują także na mózg. Niewykluczone, że uda się to wykorzystać w leczeniu depresji.

W ramach studium wyodrębniono 4 grupy. Dwóm podawano wysokotłuszczową, niskobłonnikową karmę, przy czym do wody jednej z nich dodawano probiotyk. Dieta grup kontrolnych zawierała więcej włókien i o połowę mniej tłuszczu. Po 12 tygodniach zaobserwowano, że niespożywające probiotyków jedzące tłusto gryzonie zachowywały się bardziej depresyjnie podczas testu z pływaniem. Szczury nie mogą cierpieć na taką depresję jak ludzie, ale stają się bardziej bierne i niezdolne do radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

Choć wyników nie da się łatwo przełożyć na ludzi, Abildgaard podejrzewa, że niektórzy pacjenci z depresją mogliby skorzystać na zażywaniu probiotyków. Coraz więcej badań sugeruje, że niezdrowa dieta przyczynia się do wyzwolenia lub utrzymania depresji. Wiemy też, że w porównaniu do średniej, chorzy z depresją prowadzą mniej zdrowy tryb życia [...]. Choć probiotyki nie sprawiają, że jedzenie staje się zdrowsze i nie wpływają na wagę czy glikemię zwierząt laboratoryjnych, mogłyby pomóc w złagodzeniu objawów depresyjnych i dać pacjentom zasoby potrzebne do zmiany trybu życia. W ten sposób przerywano by błędne koło.

Abildgaard dodaje, że depresja nie powinna być postrzegana wyłącznie jako skutek nierównowagi chemicznej w mózgu. Bakterie jelitowe mogą także odgrywać istotną rolę. W ten sposób zatarciu ulega tradycyjny podział na choroby somatyczne i psychiczne.

Badamy interakcje probiotyków z mikrobiomem oraz ich wpływ na powstawanie bakteryjnych metabolitów (ponieważ są one wykrywane we krwi, mogą wpływać na cały organizm). Dokładniejsze zmapowanie tych mechanizmów pomoże w ustaleniu, którzy pacjenci skorzystaliby na uwzględnieniu probiotyków w terapii [...].

depresja niezdrowa dieta wysokotłuszczowa błonnik mikrobiom bakterie mlekowe Anders Abildgaard