Amerykańskie prawo w sieci

| Humanistyka
gadl, CC

Miłośników historii, a szczególnie historii prawa, z pewnością ucieszy najnowsza inicjatywa o nazwie "Free the Law" podjęta przez Harvard Law School i platformę badawczo-analityczną Ravel Law. Obie instytucje rozpoczynają digitalizowanie całej kolekcji orzeczeń sądowych będącej w posiadaniu Uniwersytetu Harvarda. To jeden z największych na świecie zbiorów materiałów prawniczych. Teksty zostaną bezpłatnie udostępnione w internecie.

W zbiorach Wydziału Prawa Uniwersytetu Harvarda znajduje się 40 000 książek (ok. 40 000 000 stron) z wyrokami sądowymi. Są wśród nich oryginalne wyroki, jakie zapadały jeszcze przed uchwaleniem Konstytucji USA. To - poza zbiorami Biblioteki Kongresu - największy i najbardziej kompletny zbiór nt. prawa USA na świecie. Zawiera on wyroki zarówno sądów federalnych jak i stanowych. Harvard Law School Library, największa na świecie biblioteka prawnicza, tworzy swoje zbiory od 200 lat.

Wspomniane materiały trafią także na platformę Ravel Law, wykorzystuje wyspecjalizowane algorytmy i metody uczenia się maszyn do szybkiego przeszukiwania dokumentów prawnych. Skanowanie olbrzymich zbiorów będzie odbywało się na Harvard Library Innovation Lab. Dysponuje ono wyspecjalizowanym sprzętem zdolnym do zdigitalizowania 500 000 stron tekstu tygodniowo.

Jeszcze w bieżącym miesiącu w internecie zostaną udostępnione dokumenty dotyczące Kalifornii. Twórcy "Free the Law" zapowiadają, że całą kolekcję zeskanują i udostępnią w internecie do połowy 2017 roku. Można będzie ją przeglądać na witrynie www.ravellaw.com.

 

digitalizacja wyrok prawo