Odtańczyli swój doktorat

| Ciekawostki
YouTube

Każdego roku magazyn Science, jedno z najbardziej prestiżowych pism naukowych, organizuje konkurs "Dance your Ph.D.!". Jego celem jest zachęcenie osób z tytułami doktora, by za pomocą tańca spróbowały wyjaśnić temat swojej pracy doktorskiej. Oceniana jest wartość naukowa i artystyczna tańca oraz połączenie obu tych cech.

W bieżącym roku odbyła się już 8. edycja konkursu. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: biologii, chemii, fizyki i nauk społecznych. Zwycięzca każdej z nich otrzymuje 500 USD nagrody. Zwycięzca całego konkursu zdobywa zaś 1000 USD. W bieżącym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, wygrała osoba startująca w kategorii nauk społecznych.
Tegoroczną zwyciężczynią w kategorii nauk społecznych oraz całych zawodów została Florence Metz ze szwajcarskiego Uniwersytetu w Bernie. Jej praca doktorska dotyczyła polityki ochrony zasobów wodnych. A tak została wytańczona:

 

 

W kategorii fizyki zwycięzcą została Merritt Moore z Uniwersytetu w Oxfordzie, autorka pracy "Badanie stanów wielofotonowych w zastosowaniach informacji kwantowej". Jej taniec możemy obejrzeć poniżej:

 

 

Pracę "Interakcje komórkowe z tropoelastyną" wytańczyła Pearl Lee z Uniwersytetu w Sydney.

 

 

Zwycięzcą w kategorii chemia oraz faworytem publiczności została zaś Jyaysi Desai, która na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium obroniła pracę pt. "Mechanizmy molekularne zaangażowane w formowanie zewnątrzkomórkowych pułapek neutrofili".

 

doktorat taniec Science