Jak sprawdzić dostawcę internetu?

| Technologia
Ookla

Firma Ookla, właściciel popularnego serwisu do sprawdzania prędkości łączyć interntowych speedtest.net, potwierdziła wnioski z niedawnego artykułu, jaki ukazał się w Myce. Ookla przyznaje, że co najmniej jeden z testowanych dostawców internetu manipuluje wynikami Speedtestu. Manipulacja taka służy przekonaniu klienta, że dostarczane mu łącze internetowe jest szybsze niż w rzeczywistości. Wspomniany ISP prawdopodobnie nadaje większy priorytet ruchowi na porcie 8080, stąd lepsze wyniki. Ookla zapewnia, że stara się przeciwdziałać tego typu oszustwom.

Jeśli zaś podejrzewamy, że nasz dostawca internetu nas oszukuje, możemy przeprowadzić własne testy prędkości. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem testów wyłączyć wszystkie akceleratory i podobnie działające mechanizmy, jak np. "Data Saver" w przeglądarce Chrome. Najpierw powinniśmy wejść na witrynę Speedtest.net, przeprowadzić test i zapisać sobie jego wyniki. Następnie należy wejść na http://testmy.net/mirror. Żółta gwiazdka wskaże nam najbliższy serwer. Jeśli wskazanie jest nieprawidłowe, należy wybrać go ręcznie klikając [Set Default], a następnie kliknąć "Test My Internet" i wybrać opcję "Combined". Po teście również zapisujemy wyniki. W kolejnym kroku wchodzimy na http://testmy.net:8080/mirror, wybieramy najbliższy serwer, klikamy "Test My Internet" i "Combined". Jeśli wyniki tego testu, podczas którego sprawdzamy port 8080 znacząco różnią się od testu wcześniejszego, możemy podejrzewać, że nasz dostawca internetu nadaje priorytet ruchowi na porcie 8080. Należy testy powtórzyć, by upewnić się, że to nie przypadkowe zakłócenia w ruchu.

Jeśli żaden z testów przeprowadzonych na Test My Internet nie daje wyników zbliżonych do wyników ze Speedtest.net, możemy przeprowadzić test wielowątkowy. W tym celu wchodzimy na http://testmy.net/multithread i klikamy "Enable Multithreading", wybieramy najbliższy serwer i upewniamy się, że inne opcje są wyłączone. Uruchamiamy test, pamiętając przy tym, że obecnie jest on przeprowadzany jedynie dla ruchu przychodzącego. Test wielowątkowy przeprowadzamy też dla portu 8080, wchodząc na stronę http://testmy.net:8080/multithread.

Jeśli dostawca internetu nas nie oszukuje, testy jednowątkowe powinny dać podobne wyniki, tak jak i testy wielowątkowe. Jeśli jest spora różnica, trzeba powtórzyć testy wielowątkowe. Jeśli widzimy dużą różnice pomiędzy zwykłym testem wielowątkowym, a testem wielowątkowym portu 8080, oznacza to, że nasz dostawca nadaje temu portowi priorytet gdy ustanowione są liczne połączenia. Duża różnica pomiędzy testami wielowątkowymi, a z pojedynczym wątkiem nie powinna nas martwić.

dostawca internetu test prędkości Speedtest Test My