Filmy on-line popularniejsze niż na nośnikach

| Technologia
big-ashb, CC

Zdaniem analityków z firmy IHS w bieżącym roku Amerykanie po raz pierwszy pobiorą legalnie więcej plików filmowych, niż kupią filmów na fizycznych nośnikach. Liczba filmów zakupionych w sieci ma wynieść 3,4 miliarda, czyli ponaddwukrotnie więcej niż w roku 2011. Z kolei liczba filmów zakupiona na nośnikach fizycznych spadnie drugi rok z rzędu i osiągnie 2,4 miliarda. IHS prognozuje, że spadek taki potrwa przez kolejne pięć lat.

Bieżący rok będzie ostatnim gwoździem do trumny poglądu, jakoby konsumenci nie chcieli płacić za droższe treści dostarczane przez internet. W rzeczywistości wzrost online’owej konsumpcji to część szerszego trendu, w ramach którego całkowita konsumpcja towarów klasyfikowanych jako ‚rozrywka domowa’ wzrosła w latach 2007-2011 o 40%, pomimo spadku filmów sprzedawanych na nośnikach fizycznych - mówi analityk Dan Cryan.

Pomimo zmniejszonego zainteresowania nośnikami fizycznymi konsumenci i tak spędzają więcej czasu oglądając filmy na DVD i Blu-ray niż filmy dostarczane przez internet. Ponadto dochód z filmów na tradycyjnych nośnikach wyniesie 11,1 miliarda USD, podczas gdy filmy udostępniane online zapewnią dochód rzędu 1,7 miliarda.

film internet DVD Blu-ray pobieranie on-line nośnik fizyczny