Interwencja dietetyczna odwraca związane z wiekiem pogorszenie pamięci

| Zdrowie/uroda
lolay, CC

Flawanole kakao odwracają związane z wiekiem pogorszenie pamięci u zdrowych starszych dorosłych.

Wcześniejsze badania wykazały, że pogorszenie pamięci w przebiegu starzenia wiąże się ze zmianami zachodzącymi w zakręcie zębatym. Choć zademonstrowano, że u myszy wyekstrahowane z kakao flawanole zwiększają angiogenezę i gęstość wypustek neuronalnych w tym regionie, z powodu braku studiów w przypadku ludzi można było mówić tylko o korelacji, a nie o związku przyczynowo-skutkowym.

By sprawdzić, czy to właśnie zakręt zębaty wpływa na pogorszenie pamięci, zespół doktora Scotta A. Smalla z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia zebrał 37 zdrowych ochotników w wieku od 50 do 69 lat. Wylosowano ich do 2 grup. Przez 3 miesiące jednej podawano dietę wysokoflawanolową (900 mg flawanoli dziennie), a drugiej niskoflawanolową (10 mg flawanoli dziennie). Przed i po zakończeniu studium badani przechodzili obrazowanie mózgu (funkcjonalny rezonans magnetyczny w wysokiej rozdzielczości) i testy pamięciowe w postaci 20-minutowych ćwiczeń rozpoznania wzorca.

Obrazując mózgi naszych ochotników, zauważyliśmy znaczącą poprawę funkcjonowania zakrętów zębatych osób spożywających napój wysokoflawanolowy - podkreśla dr Adam M. Brickman. Akademicy odnotowali też poprawę wyników uzyskiwanych w testach pamięciowych. Jeśli na początku studium ochotnik miał pamięć typowego 60-latka, to po trzech miesiącach osoba ta miała przeciętnie pamięć typowego 30- czy 40-latka. Brickman przestrzega jednak, że wyniki trzeba powtórzyć na większej próbie (Amerykanie przygotowują się już zresztą do takiego studium).

Autorzy raportu z pisma Nature Neuroscience przypominają, że flawanole występują również w liściach herbaty oraz różnych owocach i warzywach, lecz ich ogólna ilość, postaci i zestawy bardzo się od siebie różnią. Zespół z Uniwersytetu Columbia podkreśla, że produkt wykorzystany w studium nie jest tożsamy z czekoladą, dlatego zwiększenie spożycia tej ostatniej skończy się raczej wyłącznie na przyroście wagi.

Naukowcy mogli wysnuć zaprezentowane wyżej wnioski dzięki 2 ważnym wynalazkom: 1) nowemu narzędziu do przetwarzania informacji (dane z obrazowania są prezentowane w postaci pojedynczego ujęcia 3D, a nie serii wycinków) i 2) zmodyfikowanemu testowi neuropsychologicznemu do oceny funkcjonowania pamięciowego zakrętu zębatego.

Amerykanie opowiadają, że nie udało im się osiągnąć zamierzonego VO2max, dlatego nie da się powiedzieć, czy tak jak u młodszych osób ćwiczenia poprawiają pamięć oraz działanie zakrętu zębatego. "To nie tak, że ćwiczenia nie są korzystne dla funkcjonowania poznawczego. Niewykluczone [jednak], że starsi ludzie potrzebują bardziej intensywnych ćwiczeń, by osiągnąć maksymalny pobór tlenu [...].

flawanole kakao pamięć zakręt zębaty Scott M. Brickman