Ftalany podwyższają u mężczyzn ryzyko chorób przewlekłych

| Zdrowie/uroda
eltpics, CC

Ftalany, które występują zarówno w produktach do pielęgnacji ciała, np. mydłach, jak i foliach do pakowania żywności czy zabawkach, wiążą się u mężczyzn z podwyższonym ryzykiem chorób przewlekłych, m.in. cukrzycy typu 2.

Po przebadaniu 1504 mężczyzn zespół z Uniwersytetu Adelajdy oraz Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych Australii Południowej podkreśla, że ftalany wykrywano w próbkach moczu 99,6% panów w wieku 35+.

Odkryliśmy, że częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2. i nadciśnienia rosła wśród mężczyzn z wyższym poziomem ftalanów - opowiada prof. Zumin Shi. Choć nadal nie znamy dokładnej przyczyny, dla której ftalany są czynnikiem niezależnie powiązanym z chorobami, wiemy, że wpływają one na ludzki układ endokrynny, a ten kontroluje uwalnianie hormonów regulujących wzrost, metabolizm itp.

Wyższy poziom ftalanów korelował nie tylko z chorobami przewlekłymi, ale i z wyższym stężeniem szeregu biomarkerów stanu zapalnego.

Warto przypomnieć, że wcześniejsze badania wykazały, że mężczyźni, którzy jedzą mniej świeżych warzyw i owoców, a spożywają za to więcej przetworzonych, pakowanych pokarmów oraz napojów gazowanych, mają wyższe stężenia ftalanów w moczu.

Choć u 82% badanych mężczyzn występowała nadwaga bądź otyłość, a są czynniki związane z przewlekłymi chorobami, gdy wzięliśmy na to poprawkę, związek między wysokim poziomem ftalanów i chorobami nadal występował i nie ulegał znaczącej zmianie. Podobnie było po uwzględnieniu w analizie czynników socjoekonomicznych i dot. trybu życia, np. palenia papierosów.

Shi dodaje, że choć badania prowadzono na mężczyznach, niewykluczone, że ustalenia odnoszą się też do kobiet. Mimo że potrzeba dalszych badań, ograniczanie, gdy to możliwe, ekspozycji na ftalany ze środowiska i zdrowszy tryb życia powinny pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych.

ftalany choroby przewlekłe mężczyźni nadciśnienie choroby sercowo-naczyniowe nadciśnienie Zumin Shi