Ryba gestykuluje, by zwerbować współpracowników

| Nauki przyrodnicze

Plectropomus pessuliferus marisrubri poluje, korzystając z pomocy 2 innych gatunków ryb: mureny olbrzymiej (Gymnothorax javanicus) i wargacza garbogłowego (Cheilinus undulatus). By współpraca przebiegała gładko i by było wiadomo, gdzie schowała się niedostępna dla P. p. marisrubri ofiara, zwierzę posługuje się gestami referencyjnymi. Przypomnijmy, że dotąd uważano, że podobne zachowania występują wyłącznie u człowieka, małp człekokształtnych i kruków.

Redouan Bshary z Uniwersytetu w Neuchâtel już kilka lat temu zauważył, że P. p. marisrubri zawiązują sojusze. Same polują na otwartych wodach, potrzebują więc kogoś, kto poradziłby sobie z kąskami ukrytymi w szczelinach. Nic więc dziwnego, że wybór padł na mureny olbrzymie i wargacze (te ostatnie potrafią nawet wysysać uciekinierów z zagłębień).

Szwajcar skwapliwie dokumentował swoje spostrzeżenia, nagrywał też filmy. Pokazał je Alexandrowi Vailowi z Uniwersytetu w Cambridge, który stwierdził, że P. p. marisrubri nie tylko rzucają się na wszystkie strony, by pobudzić współpracowników, ale i wykonują stanie na głowie, opływając przy tym konkretny punkt. Wg naukowców, to komunikat o następującej treści: "Przyjrzyjcie się uważnie, ofiara ukrywa się właśnie tutaj".

P. p. marisrubri wykonywały swoje akrobacje wyłącznie wtedy, gdy w pobliżu znajdowała się murena lub wargacz. Zachowanie było kontynuowane do momentu, gdy potencjalny współpracownik podpływał.

Panowie stwierdzili, że sygnał P. p. marisrubri wabił większość muren i wszystkie wargacze, a wtedy zdenerwowana ofiara opuszczała swoją kryjówkę. Bshary i Vail przekonują, że skoro stanie na głowie nie wypłaszało kąsków wcześniej, nie jest ono taktyką łowiecką, ale wspomnianym na początku gestem referencyjnym.

Gdy mureny ignorowały stójki P. p. marisrubri, te puszczały się za nimi w pogoń i albo zaczynały swoje pobudzające podrygiwania, albo wręcz siłą spychały niechętnych w kierunku szczeliny z jedzeniem.

Co istotne, Vail, Bshary i Andre Manica odkryli, że gestami referencyjnymi posługuje się też inna ryba - pleperka lamparcia (Plectropomus leopardus). Współpracuje ona z ośmiornicą czerwoną (Octopus cyanea). Razem ryba i mięczak mogą wszystko...

Na zamieszczonych niżej filmach można zobaczyć, jak P. p. marisrubri werbuje murenę i jak dokładnie wygląda stójka.

 

 

gesty referencyjne Plectropomus pessuliferus marisrubri murena olbrzymia Gymnothorax javanicus wargacz garbogłowy Cheilinus undulatus współpraca Redouan Bshary Alexander Vail