Gupiki komunikują agresję za pomocą zmiany koloru tęczówki

| Nauki przyrodnicze
Robert Heathcote, University of Exeter

Gupiki trynidadzkie (Poecilia reticulata) zmieniają kolor oczu, by odstraszyć rywala.

Wspólne badanie naukowców z Uniwersytetu w Exeter i Uniwersytetu Zachodnich Indii pokazało, że w obecności rywala przed atakiem gupiki błyskawicznie zmieniają kolor tęczówki ze srebrnej na czarną. Oczy stają się przez to bardziej widoczne.

Większe gupiki postępują tak, spotykając mniejsze samce, które mogłyby pokonać w walce. Mniejsze osobniki nie odwzajemniają tego "gestu".

Gupiki mogą zmieniać kolor tęczówki w ciągu paru sekund. Nasze badanie pokazuje, że robią to, by uczciwie zakomunikować innym swoje agresywne nastawienie - opowiada dr Robert Heathcote z Uniwersytetu w Exeter.

Eksperymentalne wykazanie, że zwierzęta wykorzystują barwę oczu do komunikacji, jest bardzo trudne, dlatego wykonaliśmy realistycznie wyglądające ryby-roboty z różnymi oczami i obserwowaliśmy reakcje prawdziwych ryb.

Prof. Darren Croft dodaje, że oczy są jedną z najbardziej rozpoznawalnych struktur świata naturalnego. Wiele gatunków zadaje więc sobie sporo trudu, by schować i zakamuflować swoje oczy, unikając niechcianej uwagi ze strony rywali i drapieżników.

Nie da się jednak ukryć, że pewne gatunki mają duże czy dobrze widoczne oczy. Często nie wiadomo, czemu miałoby to służyć. Opisywane badanie rzuca nieco światła na to zjawisko.

Podczas eksperymentów biolodzy sprawdzali, co się stanie, gdy mniejsze gupiki będą "oszukiwać", demonstrując agresję w stosunku do większych rywali. Okazało się że okolice z jedzeniem ochraniane przez roboty z czarnymi oczami wyzwalały nieproporcjonalnie dużą rywalizację ze strony większych samców (im ciemniejsze oczy miał robot, tym większą skalę przyjmowało to zjawisko).

Naukowcy sądzą, że to właśnie powód, dla którego gupiki są "szczere" i demonstrują agresywne zamiary tylko wtedy, jeśli naprawdę mogą zdobyć przewagę nad rywalem.

Dr Safi Darden dodaje, że u ludzi biała twardówka oka pozwala określić, w jakim kierunku ktoś spogląda. Nasze badanie pokazuje, że tak jak ludzie, te małe rybki zwracają uwagę na oczy członków grupy i że oczy są ważnym źródłem informacji [...].

gupik trynidadzki tęczówka agresja srebrna czarna Robert Heathcote