Ibuprofen wydłuża życie różnych gatunków

| Medycyna
Rev Dan Catt (Daniel Catt), CC

Lek przeciwbólowy i przeciwzapalny ibuprofen może być także kluczem do dłuższego i zdrowszego życia. Międzynarodowy zespół wykazał bowiem, że regularne dawki ibuprofenu wydłużają życie wielu gatunków.

Na początku wykorzystaliśmy drożdże piekarnicze - popularny organizm modelowy starzenia - i zauważyliśmy, że grzyby potraktowane ibuprofenem żyły dłużej. Później wypróbowaliśmy ten sam proces na robakach oraz muszkach i ponownie byliśmy świadkami wydłużonego życia. Co więcej, organizmy te nie tylko żyły dłużej, ale i wydawały się zdrowe - opowiada dr Michael Polymenis z Texas A&M AgriLife Research.

Polymenis wyjaśnia, że dawka odpowiadająca dozie zalecanej ludziom, wydłużała życie o ok. 15%.

Trzyletni projekt wykazał, że ibuprofen zaburza wychwyt tryptofanu przez komórki drożdży. Nie jesteśmy pewni, czemu ten proces działa, ale zagadnienie jest warte dalszego badania. Studium było dowodem na to, że powszechne, stosunkowo bezpieczne dla ludzi leki mogą wydłużać życie wielu organizmów. Powinno być zatem możliwe znalezienie innych niż ibuprofen substancji, które robiłyby to nawet skuteczniej [...].

On [Polymenis] zidentyfikował pewne leki z naprawdę unikatowymi właściwościami. Chcieliśmy zobaczyć, jak mogą wpłynąć na starzenie, dlatego przeprowadziliśmy to badanie w naszym laboratorium. Zaczynamy dostrzegać, że nie tylko ibuprofen, ale i inne leki wpływają na starzenie i jesteśmy tym bardzo podekscytowani - opowiada dr Brian Kennedy, dyrektor wykonawczy Buck Institute for Research.

Chong He, doktorant z Buck Institute for Research, uważa, że przyjrzenie się popularnym lekom, które obierają na cel konkretne choroby, może rzucić nieco światła na proces starzenia.

ibuprofen długość życia lek przeciwzapalny Michael Polymenis Brian Kennedy Chong He