Implanty piersi mogą wpływać na zapis ekg.

| Zdrowie/uroda
☣ bionerd ☢, licencja CC

Dr Sok-Sithikun Bun z Monako przestawił na konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Wiedniu wyniki niewielkiego badania, które wskazują, że implanty piersi zaburzają wyniki ekg.

Nie chcemy straszyć pacjentek, ale mądrze by było zrobić sobie ekg. przed wszczepieniem implantów i trzymać je w dokumentach na wypadek, gdyby trzeba było przeprowadzić porównania po kolejnym badaniu.

W badaniu Buna wzięło udział 48 zdrowych kobiet w wieku od trzydziestu kilku do czterdziestu kilku lat; 28 miało implanty piersi, a 20 nie.

Wyniki ich ekg. miało interpretować 2 niezależnych ekspertów. Nie znali oni ochotniczek ani nie wiedzieli, która z nich ma implanty, a która nie. Okazało się, że w grupie z implantami ponad 1/3 zapisów uznano za nieprawidłową. Co istotne, inne badania/markery stanu serca wypadały prawidłowo.

Mamy 2 hipotezy. Możliwe, że składniki implantu działają jak bariera dla sygnałów elektrycznych z serca. Niewykluczone też, że przez implanty nieco inaczej rozmieszcza się elektrody. Nie wiadomo, czy rozmiar implantów ma znaczenie.

Bun podkreśla, że istnieje ryzyko, że zapis ekg. skłoni lekarzy do postawienia pochopnej diagnozy. Wierząc elektrokardiogramowi, lekarze mogą mylnie stwierdzić, że pacjentka z implantami piersiowymi ma objawy choroby niedokrwiennej serca.

implanty piersi ekg zapis choroba niedokrwienna serca Sok-Sithikun Bun