Przełomowy kwantowy dysk twardy

| Technologia
Australian National University

Fizycy pracujący nad prototypowym kwantowym dyskiem twardym dokonali przełomu. Udało im się ponad 100-krotnie wydłużyć czas przechowywania danych w takim urządzeniu. Informacje przechowano przez ponad 6 godzin. Sądzimy, że wkrótce możliwe będzie przesyłanie informacji kwantowych pomiędzy dwoma dowolnymi punktami na świecie - mówi główna badaczka, Manjin Zhong. Stany kwantowe są bardzo delikatne i zwykle istnieją jedynie przez milisekundy. Opracowana przez nas technika długotrwałego przechowywania danych może zrewolucjonizować transmisję informacji kwantowych - dodaje.

Przełomu dokonał zespół z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego i University of Otago. Uczeni przechowywali oni dane w europie umieszczonym w krysztale. Opracowana przez Australijczyków technika jest interesującą alternatywą dla wykorzystania laserów i światłowodów, co obecnie pozwala na tworzenie sieci kwantowych o długości około 100 kilometrów. Czas, przez jaki przechowujemy dane, jest tak długi, że trzeba na nowo przemyśleć sposób ich dystrybucji - stwierdza Zhong. Nawet jeśli kryształ z danymi przenosiłby człowiek poruszający się pieszo, to utrata informacji będzie na danej odległości mniejsza niż wówczas, gdy dane są przesyłane za pomocą lasera. Możemy teraz wyobrazić sobie system przechowywania splątanego światła w osobnych kryształach i transportowania danych do węzłów sieci odległych o tysiące kilometrów. Myślimy o naszych kryształach jak o przenośnych dyskach twardych, w których przechowujemy kwantowe splątanie - dodaje uczona.

Po zapisaniu za pomocą laserów kwantowych danych w formie spinu europu, kryształ poddawany jest działaniu stałego i zmiennego pola magnetycznego, które utrwalają dane. Te dwa pola izolują spiny europu i zapobiegają wyciekaniu kwantowych informacji - wyjaśnia doktor Jevon Longdell z University of Otago.

informacja kwantowa kwant przechowywanie danych kwantowy dysk twardy