Istnieją 3 podgatunki irbisa śnieżnego

| Nauki przyrodnicze
PG Palmer, CC

Badanie odchodów irbisów śnieżnych ujawniło, że istnieją 3 podgatunki tego kota. Grupa północna Panthera uncia irbis występuje w rejonie Ałtaju, grupa centralna Panthera uncia uncioides - w Himalajach właściwych i na Wyżynie Tybetańskiej, a grupa zachodnia Panthera uncia uncia - w Tienszanie i Transhimalajach.

Autorzy publikacji z Journal of Heredity podkreślają, że to pierwsza analiza genetyczna irbisów, która objęła cały zasięg ich występowania. Genotypowano pary zasad mitochondrialnego DNA 70 osobników.

Zagrożone wyginięciem irbisy występują na ogromnym obszarze o powierzchni ok. 1,6 mln km2 (w 12 państwach Azji). Badaniem ewentualnych podgatunków tego kota zajęto się dopiero teraz, bo jego habitaty znajdują się w odległych, niejednokrotnie niestabilnych politycznie regionach. Szanse na śledzenie za pomocą nadajników radiowych/GPS są znikome, bo w naturze trudno go obserwować, a tym bardziej schwytać. Oprócz tego w większości przypadków nie da się wskazać założycieli populacji irbisów trzymanych w niewoli.

Wzorce zróżnicowania między podgatunkami irbisa wskazują na efekt bariery, związany z występującymi w regionie nieckami pustynnymi. Północny podgatunek odizolowała pustynia Gobi, a środkowy i zachodni rozdzieliły Transhimalaje.

To ważne badanie, bo daje wstępny pogląd na strukturę i łączność populacji irbisów. Krótko mówiąc, populacje, które są połączone z innymi, są bardziej stabilne i mają większe szanse na przetrwanie. Wytypowanie podgatunków [...] pozwala m.in. lepiej zrozumieć ewolucję i ekologię gatunku. Nasze studium wskazuje na potrzebę współpracy międzynarodowej, by chronić nie tylko irbisy, ale i inne dzikie zwierzęta Azji - podsumowuje dr Jan E. Janecka z Uniwersytetu w Pittsburghu.

irbis śnieżny podgatunki Panthera uncia irbis Panthera uncia uncioides Panthera uncia uncia efekt bariery niecka pustynna Jan E. Janecka