Jabłka z sokiem a la napój gazowany

| Ciekawostki
byJoeLodge (Joe Lodge), CC

Po kilku latach prac naukowcy ze szwajcarskiej firmy ogrodniczej Lubera wyhodowali nową odmianę jabłek Paradis Sparkling. Kęs owocu wywołuje w ustach podobne wrażenia, co napoje gazowane. Efekt występuje wyłącznie przy gryzieniu, wyciśnięty sok wcale bowiem nie musuje.

Po kilku próbach ulepszenia jabłka, w wyniku skrzyżowania odmian Resi i Pirouette wreszcie udało się uzyskać właściwe natężenie "musowania" soku.

Pierwsze egzemplarze można już zamawiać za pośrednictwem brytyjskiej witryny Lubery. Dwuletnie drzewka w donicy kosztują 34,4 GPB, czyli ok. 55 dol. Firma podbija zainteresowanie, podkreślając, że właściwa sprzedaż rozpocznie się dopiero wiosną przyszłego roku, a teraz klientom oferuje się pulę ok. 100 sadzonek.

Jak opowiada Robert Maierhofer, kierownik produkcji w Luberze, jabłko ma delikatną teksturę, ale wystarczy odgryźć większy kęs, by otwierające się w ustach duże komórki [miąższu] uwolniły dużo cierpko-słodkiego soku, dając wrażenie musowania. Sam sok nie musuje. Jeśli się go wyciśnie, nic się z nim nie dzieje. To tylko wrażenie powstające w ustach.

Ze strony Lubery można się dowiedzieć, że wszystko zaczęło się we wrześniu 2006 r. Właściwe drzewko, którego owoce nie prezentowały się najlepiej, prawie ominięto, sytuację uratowała jednak intuicja jednego z pracowników. Spróbowawszy owocu, sporządził on następującą notatkę: kwaśne, słodkie i cierpkie. Tabletka musująca, naprawdę unikatowa tekstura.

Choć to się rzadko zdarza w hodowli, już rok później odmianie nadano nazwę. Wystarczyło, że Tomi Hungerbühler wgryzł się w jabłko nr 85, by ochrzcił kultywar mianem "Sparkling".

Choć twórcy nie szczędzą nowej odmianie pochwał, mają także świadomość jej negatywnych cech. W tym samym roku na tym samym drzewku mogą się bowiem pojawić jabłka różnego kształtu i wielkości. Są one także charakterystycznie zabarwione: na czerwonym, nie zawsze intensywnym, tle występują nieregularnie rozmieszczone paski. Poza tym zamiast jednego okresu zbiorów występują 3-4 "jabłkobrania" rocznie.

 

jabłko jabłoń odmiana kultywar Paradis Sparkling Resi Pirouette Lubera musowanie sok Robert Maierhofer