Figaro, papuga, która wytwarza własne narzędzia

| Nauki przyrodnicze
Lip Kee, CC

W naturze kakadu białookie (Cacatua goffiniana) nie wykorzystują narzędzi, ale Figaro z okolic Wiednia jest inny. Za pomocą samodzielnie wykonanych narzędzi sięga po jedzenie i inne obiekty. Ptak odrywa drzazgi z okalających klatkę dźwigarów i przekłada je przez oczka siatki. Później wystarczy kilka precyzyjnych ruchów i kąsek wpada wprost do dzioba.

Etolodzy nie wiedzą, jak papuga odkryła, jak uzyskać narzędzia. Analizą jej zachowań zajął się zespół naukowców z Uniwersytetów w Oksfordzie i Wiedniu.

Kiedyś w czasie codziennych obserwacji zauważyliśmy, że Figaro bawi się małym kamyczkiem. W pewnym momencie przecisnął go przez siatkę i obiekt znalazł się tuż poza jego zasięgiem. Po kilku nieudanych próbach złapania za pomocą pazura ptak przyniósł drobną gałązkę i zaczął "łowić" swoją zabawkę - opowiada dr Alice Auersperg z Uniwersytetu w Wiedniu.

[...] Tam, gdzie kiedyś był kamień, umieściliśmy orzech i zaczęliśmy filmować. Ku naszemu zdumieniu Figaro nie poszedł szukać witki, ale zaczął oddzielać drzazgę z obudowy ptaszarni. Oderwał ją w momencie, kiedy osiągnęła długość i kształt konieczne do spełniania funkcji grabi. Zaskoczeniem było samo stwierdzenie, że posługuje się narzędziami, nie spodziewaliśmy się więc, że sam je wytwarza.

Później akademicy zauważyli, że Figaro za każdym razem dobiera się do podrzuconego orzecha, prawie zawsze przygotowując nowe narzędzie. Przy jednej z prób zdecydował się na alternatywne rozwiązanie. Odłamał boczną odnogę gałęzi i zmodyfikował pozostałą część [...].

Prof. Alex Kacelnik z Uniwersytetu w Oksfordzie dodaje, że nawet jeśli jakiś gatunek nie korzysta normalnie z narzędzi, ciekawskie osobniki, które zostały przez naturę wyposażone w odpowiednie umiejętności intelektualne, mogą rzeźbić przybory z bezkształtnego materiału źródłowego.

 

kakadu białooka Cacatua goffiniana narzędzia Figaro Alice Auersperg Alex Kacelnik