Kalafior 20 razy cięższy niż w sklepie

| Ciekawostki

Sześćdziesięciodziewięcioletni Peter Glazebrook z Newark w regionie East Midlands po raz 5. pobił rekord Guinnessa w warzywnej kategorii. Wcześniej wyhodował najdłuższego buraka (6,4 m) i pasternak (5,7 m), a także najcięższą cebulę (8 kg) i ziemniaka (5 kg), teraz doczekał się zaś kalafiora ważącego aż 27,485 kg (poprzedni rekordzista ważył 24,6 kg).

W poniedziałek wielkanocny szklarnię odwiedziło 7 sędziów. Ważenie odbyło się u ogrodnika, bo o tej porze roku nie było pokazów warzyw.

Zeszłoroczne podejście Glazebrooka do pobicia rekordu pokrzyżowała śnieżna zima, lecz tym razem los mu sprzyjał, zsyłając wyjątkowo łagodną jesień. Do pomiarów zgłoszono 2 kalafiory; jeden z nich okazał się jednak sporo mniejszy i ważył "ledwie" 23,22 kg.

Rozsady odmiany Darwin umieszczono w szklarni w Newark w lipcu 2013 r. Nawożono je często saletrą wapniową, a gdy w marcu zrobiło się ciepło, Ca(NO3)2 zastąpiono potażem. Koniec końców rekordowy egzemplarz o średnicy 1,8 m trafił pod nóż ogrodnika i jego żony Mary, którzy pokroili go i zamrozili.

Poprzedni rekord należał do Alana Hattersleya z Sheffield i został ustanowiony w 1999 r.

 

kalafior rekord Księga rekordów Guinnessa warzywo Peter Glazebrook