Zabójcza moc octu

| Nauki przyrodnicze
Thomas Quine, CC

Korona cierniowa (Acanthaster planci) to gatunek żarłocznego, drapieżnego szkarłupnia z raf koralowych Morza Czerwonego, a także Oceanów Indyjskiego i Spokojnego. Stanowi ona zagrożenie m.in. dla Wielkiej Rafy Koralowej. Najskuteczniejsze sposoby kontrolowania A. planci wymagają wstrzykiwania poszczególnym osobnikom zabójczych związków. Ich stosowanie wymaga pozwoleń, przeszkolenia i dostępu do specjalistycznego sprzętu. Naukowcy z Uniwersytetu Jamesa Cooka odkryli jednak ostatnio, że szeroko dostępną i wysoce skuteczną alternatywą jest zwykły ocet, wstrzykiwany u podstawy jednego z ramion.

Korony cierniowe rozmnażają się w zastraszającym tempie i żywią się głównie polipami korali madreporowych.

Lisa Boström-Einarsson podkreśla, że bez sukcesów ocet stosowano już wcześniej, ale zespół z Uniwersytetu Jamesa Cooka dopracował proces, co doprowadziło do osiągnięcia 100-proc. śmiertelności w czasie krótszym niż 48 godz.

Obecnie nurkowie stosują 10 lub 12 ml tauryny, by zabić pojedynczą koronę cierniową. To drogie, wymaga pozwoleń i zmieszania do uzyskania właściwego stężenia. My wykorzystaliśmy 20 ml octu, który kosztuje o połowę mniej. Co więcej, można go kupić w każdym lokalnym supermarkecie.

Podczas badania wszystkie A. planci zmarły w ciągu 2 dób od iniekcji.

Boström-Einarsson dodaje, że martwymi koronami cierniowymi nakarmiono laboratoryjne ryby. Nie zaobserwowano skutków ubocznych, ale wg Australijki, potrzebne są zakrojone na szeroką skalę testy terenowe, bo dopiero one wykażą, czy proces jest bezpieczny dla innych form życia morskiego. Nie ma powodów myśleć, że to nie zadziała lub będzie szkodliwe, ale musimy być pewni. Testy octowej metody w morzu mają się zacząć przed końcem br.

Doktorantka zaznacza, że odkrycia jej zespołu mają poważne konsekwencje dla krajów rozwijających się, w których brakuje środków na zakup obecnie stosowanych środków.

Szacuje się, że samą Wielką Rafę Koralową zamieszkuje od 4 do 12 mln koron cierniowych i każda samica produkuje w jednym sezonie rozrodczym ok. 65 mln jaj. W zeszłym roku 2 pracującym na pełen etat załogom łodzi udało się wyeliminować ok. 350 tys. A. planci. Choć przetrzebienie ich w ten sposób wiąże się z niesamowitym wysiłkiem, wiemy, że dzięki konsekwentnemu działaniu możemy ocalić poszczególne rafy.

korona cierniowa Acanthaster planci rafa koralowa szkodnik polipy korale madreporowe ocet ramię zastrzyk iniekcja Lisa Boström-Einarsson