Koronawirus z Wuhan. Czy coś nam grozi?

Leczenie

Brak jest obecnie specyficznych metod leczenia chorób powodowanych przez koronawirusy. W większości przypadków orgaizm sam radzi sobie z chorobą. Eksperci ostrzegają jednak, by, jeśli tylko objawy się poważniejsze niż zwykłe przeziębienie i podejrzewamy, że mogliśmy mieć kontakt z osobą chorą, natychmiast udać się do lekarza. Ten może przepisać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Należy też piś dużo płynów i odpoczywać najwięcej jak to możliwe.

Na ile poważna jest choroba?

Odsetek zgonów spowodowanych 2019-nCoV jest znacznie niższy niż w przypadku MERS i SARS, ale trzeba pamiętać, że odsetek zgonów w czasie epidemii hiszpanki wynosił zaledwie 10–20%, a mimo to była to najbardziej śmiercionośna epidemia czasów współczesnych. Należy się tez spodziewać, że rzeczywisty odsetek zgonów na 2019-nCoV jest niższy niż wspomniane 4%, gdyż prawdopodobnie nie wykryto wielu łagodnych przypadków.

WHO nie zaleca na razie żadnych ograniczeń w podróżowaniu i handlu, ale sytuacja może ulec zmianie. Własne ograniczenia i rekomendacje nakładają poszczególne kraje. W Chinach kwarantanną objęto już trzy miasta zamieszkałe w sumie przez 20 milionów osób. W wielu innych miastach odwołuje się publiczne imprezy. Poszczególne kraje wydają też własne zalecenia. Zwykle ograniczają się one do zachowania zdrowego rozsądku i stosowania takich środków zapobiegawczych jak regularne mycie rąk, zasłanianie nosa i ust podczas kichania, unikania kontaktu z ludźmi wykazującymi objawy choroby.

Koronawirusy a ciąża

U kobiet w ciąży poważne infekcja koronawirusem może skończyć się tragicznie. Wiemy, że po zarażeniu ciężarnych MERS dochodziło do urodzeń martwych dzieci. Z kolei choroby powiązane z SARS prowadziły do poronień, śmierci ciężarnych i poważnych chorób wśród ciężarnych

Koronawirusy a zwierzęta domowe

Nasi domowi pupile mogą zarazić się koronawirusami i czasem może to prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Wiadomo, że koty mogą zarazić się SARS, jednak przechodzą tę chorobę bardzo łagodnie. Najgroźniejsze dla nich śmiertelne choroby koronawirusowe zabijające psy i koty nie przenoszą się na ludzi.

Kalendarium zachorowań:
grudzień 2019 – Chiny
13.01.2020 – Tajlandia
15.01.2020 – Japonia
20.01.2020 – Korea Południowa
21.01.2020 – Tajwan, USA
22.01.2020 – Makau
23.01.2020 – Wietnam, Singapur, Hongkong, Arabia Saudyjska
24.01.2020 – Francja, Nepal, Australia

koronawirus Wuhan Chiny SARS MERS 2019-nCoV choroba epidemia