Rekordowa serweta koniakowska

| Ciekawostki
Fot.: Michal_fotkuje, Centrum Koronki Koniakowskiej, FB

Pani Zuzanna Ptak z Koniakowa wykonała z córkami i wnuczką największą serwetę koniakowską. Szesnastego stycznia imponujące osiągnięcie zostało zatwierdzone przez polskie Biuro Rekordów. Serweta ma średnicę 5,32 m. Przed przyszyciem do czarnego materiału i nakrochmaleniem jej waga wynosiła 5 kg 550 g. Podczas 4-miesięcznego dziergania koronczarki zużyły 61 km nici (11 kłębków).

Wspólne heklowanie

Pani Zuzanna jest poważaną w Koniakowie koronczarką, zdobywczynią Nagrody Oskara Kolberga. Nad serwetą pracowały z nią córki Danuta Juroszek i Wiesława Juroszek, a także wnuczka Anna Juroszek. Jak podkreślono na profilu facebookowym Centrum Koronki Koniakowskiejprzy obróbce niestrudzenie pomagały znajome koronczarki, rodzina, przyjaciółki, uczennice pani Zuzanny.

Centrum Koronki Koniakowskiej, FB Fot.: Michal_fotkuje, Centrum Koronki Koniakowskiej, FB

Na serwetę składa się 3338 motywów roślinnych, tzw. kwiotków. Szczególnym motywem jest orzeł (godło Polski). To znak rozpoznawczy pani Zuzanny. Ten motyw wykonywała już nieraz na szczególne upominki. Można powiedzieć, że to jej ukryta sygnatura – nawiązująca do jej nazwiska Ptak. [...] Jest to zarazem [...] symbol polskości, z którą związana jest koronka koniakowska. Orzeł sprawia, że gdziekolwiek koronka będzie prezentowana, będzie identyfikowana z krajem, w którym jest wykonywana. Orzeł to także symbol zwycięstwa, wolności, rozpostarcia skrzydeł do lotu. Tak samo nasza rekordowa serweta jest już w pełni gotowa do wylotu do Dubaju, gdzie będzie z pewnością jedną z głównych atrakcji światowej wystawy Expo 2020 Dubai - podkreśliła Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie, a zarazem koordynatorka i inicjatorka pobicia rekordu.

Koniakowskie rekordy

Po przedstawieniu historii dzieła przyszedł czas na oficjalne pomiary. Dokonała ich Paulina Plenzler z Biura Rekordów. Koniec końców na ręce pani Zuzanny wręczono certyfikat dla Fundacji Koronki Koniakowskie (to ona jest właścicielką serwety). Dokument poświadczał, że 16 stycznia w Istebnej ustanowiono Rekord Polski w kategorii "największa wyszydełkowana koronka".

Warto przypomnieć, że koniakowskie koronczarki już wcześniej podejmowały wyzwania. Na witrynie Centrum Koronki Koniakowskiej można przeczytać, że gigantyczna serweta zgłoszona do Księgi rekordów Guinnessa powstała w 5 miesięcy - od kwietnia do sierpnia 2013 r. - w domu koronczarki Marty Haratyk, która zaprojektowała całość i tworzyła ją wspólnie z córkami Danutą Krasowską, Renatą Krasowską, Mariolą Legierską i przyjaciółką Urszulą Rybką. Wszystkie panie to mieszkanki Koniakowa. Serweta o średnicy 5 m obejmowała ponad 8 tys. motywów, układających się w 20 rzędów. Wykonano ją z przeszło 50 km bawełnianych nici.

Przygotowania do Expo 2020

Od 26 stycznia do 3 lutego br. na Expo 2020 w Dubaju będzie prezentowana czasowa wystawa województwa śląskiego. Z tej okazji wraz ze 150 koronczarkami z Koniakowa Lucyna Ligocka-Kohut przygotowała liczne koronkowe serwety i inne wyroby, a także kolekcję 20 kreacji.

koronka koniakowska rekord Polski serweta Centrum Koronki Koniakowskiej Zuzanna Ptak