Homoseksualiści mogą oddawać krew

| Zdrowie/uroda
MaxPa

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zniosła obowiązujący od 30 lat zakaz oddawania krwi przez homoseksualistów. Homoseksualni mężczyźni mogą być w USA dawcami krwi, jednak oddać krew mogą nie wcześniej niż 12 miesięcy po ostatnim kontakcie seksualnym. Wprowadzony przed laty zakaz miał na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się HIV.

FDA oświadczyła jednocześnie, że osoby cierpiące na hemofilę i powiązane choroby nadal nie będą mogły oddawać krwi. Jest to spowodowane obawami o szkody, jakie mogą odnieść wskutek nakłuwania dużymi igłami.

Przed zmianą zasad obowiązujących krwiodawców agencja zasięgnęła opinii innych urzędów oraz niezależnych organów doradczych. Zastosowany przez nas 12-miesięczny okres, po którym można oddać krew, bazuje na najlepszej dostępnej wiedzy naukowej dotyczącej populacji USA, powiedział doktor Peter Marks, jeden z dyrektorów FDA. Podobne okresy przejściowe stosują inne kraje, w tym Wielka Brytania i Australia.

W Australii po zezwoleniu homoseksualistom na oddawanie krwi pod warunkiem powstrzymania się przez 12 miesięcy od kontaktów seksualnych, przebadano 8 milionów jednostek krwi i nie stwierdzono zwiększonego ryzyka dla biorców.
Przed wprowadzeniem zakazu oddawania krwi dla homoseksualistów ryzyko zakażenia się HIV podczas transfuzji wynosiło 1:2500. Obecnie wynosi 1:4.700.000.

krew krwiodawstwo homoseksualista HIV AIDS