Szybka kryptografia kwantowa

| Technologia

Firma id Quantique SA z Genewy, która specjalizuje się w kryptografii kwantowej, nawiązała współpracę z australijskim przedsiębiorstwem kryptograficznym Senetas Corp. Ltd. Jej wynikiem jest stworzenie systemu kryptografii kwantowej, który współpracuje z sieciami o prędkości przesyłu danych sięgających 1 gigabita na sekundę.

Obie firmy zapowiadają, że do końca bieżącego roku przygotują system działający z prędkością 10 Gb/s. Dotychczas stosowane systemy pracowały znacznie wolniej i nie nadawały się do zastosowania w bardzo szybkich sieciach.

Nowy system jest kompatybilny z technologiami Senetas ATM, Sonet oraz Gigabit Ethernet.

Kryptografia kwantowa do przekazania zaszyfrowanej wiadomości wykorzystuje fotony. Jej główną zaletą jest fakt, iż zaszyfrowanej wiadomości nie można podsłuchać bez natychmiastowego poinformowania zainteresowanych osób o podsłuchu. Zasady mechaniki kwantowej nie pozwalają bowiem na odczytanie wiadomości bez jednoczesnego jej zaburzenia.

Tak więc osoby wymieniające się kluczami szyfrującymi (taka wymiana jest konieczna do przekazania zaszyfrowania i odczytania wiadomości), natychmiast dowiedzą się, że są podsłuchiwane i mogą zmienić klucze oraz kanał komunikacji.

kryptografia kwantowa id Quantique SA Senetas Corp. Ltd. foton klucz szyfrujący