Mienie biblioteczne odzyskane po ok. 150 latach

| Ciekawostki
gadl, CC

Do biblioteki Centre College w Danville w Kentucky wróciła książka, którą wyniesiono lub wypożyczono co najmniej 150 lat temu.

Natrafił na nią praktykant przeprowadzający spis książek z sal wystawienniczych Muzeum Jacobsa Halla (mieści się ono w pobliskiej szkole dla niesłyszących).

Książkę wydano w 1828 r. Nie ma [jednak] sposobu, żeby sprawdzić, kiedy dokładnie ją wypożyczono/zabrano. Znajdowała się poza biblioteką przez co najmniej 1,5 wieku - twierdzi Stan Campbell, dyrektor usług bibliotecznych Centre College. Pewną wskazówką co do losów drugiego tomu 8-częściowej serii Charlesa Rollina pt. "Starożytne cywilizacje" może być notatka z końca. Postanowienie "Od tego momentu nie będę jeść ani mięsa, ani sosu" opatrzono datą "sierpień 1854 r.".

Centre College pomagał w założeniu w kwietniu 1823 r. Kentucky School for the Deaf (wtedy Kentucky Asylum for the Tuition of the Deaf and Dumb). Wielu pierwszych instruktorów ukończyło właśnie tę uczelnię. Niewykluczone, że jeden z nich zabrał ze sobą coś do poczytania...

książka 150 lat biblioteka Charles Rollin Centre College